Link do opisu wydarzenia: SAINER. KOL∞R

SAINER. KOL∞R

Data: 22 lipca 2023 r. - 24 lutego 2024 r.
Miejsce: Oddział Sztuki Nowoczesnej, Pałac Opatów ul. Cystersów 18, Gdańsk
Organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

baner promujcy wystawę: Sainer

 

Inspirują go dokonania polskich kolorystów i mistrzów pejzażu, wyznacza jednak własną drogę formalnych poszukiwań. Przetwarza je twórczo, uwzględniając to, w jaki sposób współcześnie konsumujemy treści wizualne – szybko, w dużym natłoku bodźców i obrazów. Zestawia ze sobą różne języki formalne, buduje wielostopniowe kompozycje, eksperymentuje z kolorem, poszukuje relacji między malarstwem a muzyką.

Sainer, czyli Przemysław Blejzyk (1988), zyskał międzynarodowy rozgłos jeszcze przed ukończeniem studiów na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Wraz z Mateuszem Gapskim, Beztem, jako Etam Cru, zrealizował kilkadziesiąt murali na całym świecie. Jego wielkoformatowe obrazy ulokowane w przestrzeniach miast cechują się oryginalnym stylem, czerpiącym z estetyki komiksu, ilustracji, filmów anime i klasycznego malarstwa. Opracowane z dużą szczegółowością postacie, zanurzone w barwnym świecie realizmu magicznego, zyskały popularność i stały się wzorem chętnie naśladowanym w muralizmie.

 Od 2016 roku artysta, znużony tworzeniem drobiazgowych portretów, w poszukiwaniu nowych wyzwań zwraca się w stronę pejzażu i malarstwa plenerowego. Czerpiąc inspirację z otaczającego go widzialnego świata, koncentruje się na kompozycji oraz stosunku form i koloru. Stopniowo portret i detal wypierane są przez coraz bardziej syntetycznie ujęte pejzaż i plamę barwną. Gdy osiągnie zamierzony efekt swoich formalnych eksperymentów, wychodzi ze strefy komfortu i rusza dalej. I zabiera nas w tę podróż ze sobą.

Feeria barw i immersyjne pejzaże epoki cyfrowej w zabytkowym Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie już od 22 lipca na wystawie SAINER. KOL∞R.

Kuratorka: Agata Abramowicz
Koordynacja: Agata Abramowicz
Identyfikacja wizualna i opracowanie graficzne: Patryk Hardziej
Aranżacja: Dorota Terlecka, Denis Durtsev / Biuro Kreacja
Wykonanie aranżacji: Agencja Reklamowa Pixella
Muzyka: Daniel Szlajnda
Teksty: Agata Abramowicz, Przemysław Blejzyk
Tłumaczenie tekstów: Kateryna Brodovska, Anna Moroz-Darska
Redakcja i korekta tekstów w języku polskim: Edyta Chrzanowska, Irena Piecha / e-DYTOR
Redakcja i korekta tekstów obcojęzycznych: Colin Phillips, Kateryna Brodovska
Dział Konserwacji: Anna Żychska
Dział Inwentarzy: Kalina Krasowska, Mirosław Szwabowicz
Promocja i komunikacja: Oliwia Szepietowska
Edukacja: Noemi Etush, Nadzieja Mielewczyk
Współpraca: Zespół Muzeum Narodowego w Gdańsku: Jan Klossowski, Roman Koczorowski, Joanna Librowska, Małgorzata Paszylka-Glaza, Piotr Pietraszek, Paweł Powirski, Daniel Starzyński, Anna Wojdat-Zielińska, Sekcja – Stolarnia Działu Infrastruktury Muzealnej

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Przemysława Blejzyka, kolekcji Dictador Art Masters, kolekcji Pawła Kita, kolekcji prywatnej oraz ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Miejsce