Link do opisu wydarzenia: PRL – Polska Republika Lękowa

PRL – Polska Republika Lękowa

Data: 18 - 19 maja 2022 r.
Godzina: 11:00
Miejsce: Plama GAK ul. Pilotów 11, Gdańsk
Organizator: Stowarzyszenie Artystyczno-Społeczne FEERIA we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób LGBT Tolerado

Szczegóły wydarzenia

"PRL – Polska Republika Lękowa" to kolejna odsłona projektu, realizowanego w ramach Trójmiejskich Dni Równości przez Stowarzyszenie Artystyczno-Społeczne FEERIA we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób LGBT Tolerado.

baner promujący Trójmiejskie Dni Równości 2022: PRL - Polska Republika Lękowa spaktakl w formule Teatru Forum

 

Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Polakowska
występują: Małgorzata Oleksik, Paulina Reglińska, Małgorzata Polakowska, Piotr Serafin, Tomek Valldal-Czarnecki
prowadzący: Jacek Panek
produkcja: Stowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT Tolerado, Stowarzyszenie Artystyczno-Społeczne FEERIA

Tym razem inspiracją do stworzenia spektaklu są herstorie zakładniczek patriarchatu – kobiet, dorastających w okresie Polski Ludowej, a także ich droga do momentu samorozpoznania w okresie średniej dorosłości. W ich opowieści przeplatają się dwie relacje: indywidualna, dotycząca własnej seksualności oraz społeczna, osadzona w patriarchalnym konstrukcie (za Adrienne Rich w "Przymusowa heteroseksualność i egzystencja lesbijska”).

Dorota, bohaterka spektaklu, dorastała w czasie, w którym tożsamość lesbijska była nierozpoznawalna i nieczytelna. Reprezentacja związków kobiecych w kulturze (chociażby w sposób zakamuflowany) była dużo słabsza niż związków męskich. Brak wzorców kulturowych, presja społeczna i przywiązanie do tradycyjnego modelu rodziny sprawiły, że Dorota przez wiele lat musiała funkcjonować w heteronormatywnym kontekście. Gdy w wieku 40 lat dokonuje coming outu, czuje olbrzymią ulgę. Decyzja ta uruchamia jednak lawinę wydarzeń, które zmuszą Dorotę i jej najbliższych do zmierzenia się z własnym lękiem i uprzedzeniami.

W spektaklu "PRL...”, zastanowimy się, jak nienormatywne tożsamości radzą sobie z patriarchatem, rozważymy, gdzie jest granica między tym, co się naprawdę czuje, a tym, co jest tylko narzuconym społecznym scenariuszem. Porozmawiamy o "obowiązkowej heteroseksualności”, stereotypach i wielopłaszczyznowości ludzkiej seksualności. Teatr Forum dzięki swojej interaktywnej formule, pozwala widzom wejść na scenę, przejąć rolę głównej bohaterki oraz zmierzyć się z jej wyborami. To od Was zależy, jak potoczą się jej losy!

Pokaz Teatru Forum (czas trwania do 2 godzin) składa się z dwóch części:

Część pierwsza: pokaz spektaklu (tzw. anty-modelu), w którym główna bohaterka bezskutecznie próbuje rozwiązać problemy i konflikty, które są jej udziałem, a widownia biernie przygląda się rozwojowi wypadków.

Część druga: Dyskusja z publicznością na tematy poruszane w spektaklu. Następnie spektakl jest odegrany ponownie, tym razem jednak Prowadzący (tzw. dżoker) angażuje widownię do modyfikowania scenariusza. W każdym momencie, w którym postępowanie protagonistki budzi w widzach sprzeciw, mogą oni zatrzymać akcję sceniczną, krzycząc "stop!”, a następnie wejść w rolę protagonistki i zaproponować alternatywne rozwiązanie. Pośrednikiem pomiędzy widownią a aktorami jest postać nazwana dżokerem, którego zadaniem jest nauczenie publiczności reguł gry i sprawne jej pilotowanie.

Pomysł realizacyjny został wypracowany przez doświadczenia twórcze Małgorzaty Polakowskiej i Jacka Panka, którzy metodą Teatru Forum pracują od 2016 roku. Scenariusz powstał na bazie rozmów z członkiniami społeczności LGBT+ oraz z osobami nieheteroseksualnymi.

Małgorzata Polakowska - aktorka Teatru Gdynia Główna i instruktorka teatralna. Laureatka nagrody Prezydenta Gdyni z Okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2018 za reżyserię i realizację ośmiu premierowych spektakli metodą Teatru Forum. Zwyciężczyni Nagrody Artystycznej Galion Gdyński 2018 w kategorii "Animacja Kultury”. Wykładowca studiów podyplomowych w "Ateneum" - Szkole Wyższej w Gdańsku na kierunku Innowacyjne i kreatywne metody pracy z uczniem przedmiot: Drama i Teatr Forum w rozwijaniu umiejętności społecznych. Współautorka książki "Teatr jako kulturotechnika w socjoterapii" (Wydawnictwo UG).

Jacek Panek - pedagog, animator kultury, instruktor teatralny. Obecnie pracuje na stanowisku wychowawcy w Zespole Placówek Specjalistycznych w Gdyni, prowadząc młodzieżowe grupy wsparcia. Laureat nagrody Prezydenta Gdyni z Okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2020 za dżokerowanie spektaklu Teatru Forum online pt. "IZOracje" w Teatrze Gdynia Główna.