Link do opisu wydarzenia: Pod kreską Mariana Kołodzieja. Rysunki satyryczne. Wspomnienie Mariana Kołodzieja

Pod kreską Mariana Kołodzieja. Rysunki satyryczne. Wspomnienie Mariana Kołodzieja

Data: 10 grudnia 2021 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: Ratusz Staromiejski ul. Korzenna 33/35, Gdańsk
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Szczegóły wydarzenia

Marian Kołodziej był blisko związany z Nadbałtyckim Centrum Kultury. Ten malarz i scenograf, świadek historii, twórca wizjonerskich ołtarzy papieskich (Gdańsk 1987, Sopot 1999), 6 grudnia 2021 r. obchodziłby swoje setne urodziny. Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do wspólnego upamiętnienia Artysty.

grafika przedstawiająca Mariana Kołodzieja i jego żonę Halinę KołodziejSala Mieszczańska NCK, godz. 17:00
Wieczór wspomnień, organizowany wspólnie z Fundacją Ars Sine Qua Non. W spotkaniu wezmą udział przyjaciele i współpracownicy Mariana Kołodzieja: prof. Józef Borzyszkowski, Krzysztof Gordon, Małgorzata Abramowicz i ks. Krzysztof Niedałtowski. Liczymy, że także Państwo – przyjaciele, znajomi i nieznajomi, dla których Marian Kołodziej był i jest ważną osobą – włączycie się do rozmowy, przywołując związane z Jubilatem historie czy dzieląc się wrażeniami z odbioru jego twórczości.  

Galeria NCK, godz. 18:30
Pod kreską Mariana Kołodzieja. Rysunki satyryczne
Po wieczorze wspomnień nastąpi otwarcie wystawy prac Kołodzieja, dzięki której poznamy go jako rysownika satyrycznych portretów znanych postaci pomorskiej kultury i życia publicznego. Na wystawie znajdą się także zdjęcia i sfilmowane fragmenty Inscenizacji "Tragedii o Bogaczu i Łazarzu" w reżyserii Krzysztofa Babickiego z rolą główną Mirosława Baki. Inscenizacja miała miejsce w 2001 roku w Centrum św. Jana w Gdańsku.

Człowiek jako obiekt sztuki jest rzeczywistością zawsze rozpoznawalną i bliską odbiorcy. Jest to powód, dla którego wystawom portretu towarzyszy zwykle duży rezonans społeczny. Nie inaczej było w wypadku wystaw Kołodzieja, które dodatkowo wnosiły pewien element sensacji, przez fakt, że ośmieszały najwyższe głowy w państwie. Chcemy wiedzieć, jacy jesteśmy. Potrzebujemy nieustannego potwierdzania siebie w odbiciach innych. Portret daje nam możliwość konfrontacji własnego wizerunku z wizerunkami innych. Taką też możliwość daje widzowi Kołodziej. Zostawia lustro, w którym możemy się przejrzeć. Pyta: „Czy odnalazłeś tu siebie? Wybierz swoje miejsce. Spójrz prosto w oczy i uśmiechnij się. - Zofia Tomczyk-Watrak

Wystawa będzie czynna od 11.12 2021 do 10.01.2022, w godz. 9:00-18:00

Zespół Nadbałtyckiego Centrum Kultury postanowił przybliżyć sylwetkę Kołodzieja jako rysownika satyrycznego i przygotował stronę internetową  www.mariankolodziej.pl. Znajdują się w niej informacje o życiu i twórczości Mariana Kołodzieja, ale przede wszystkim jest ona wirtualną galerią prac satyrycznych Artysty z podziałem na umowne kategorie: Ludzie teatru i muzyki, Ludzie pióra i mediów, Ludzie kultury i humanistyki, Plastycy, Sportowcy, Politycy, społecznicy.