Link do opisu wydarzenia: Plaże dla wszystkich. Spotkajmy się przy okrągłym stole w Brzeźnie

Plaże dla wszystkich. Spotkajmy się przy okrągłym stole w Brzeźnie

Data: 26 lipca 2019 r.
Godzina: 11.00-16.00
Miejsce: Plaża Brzeźno - Wejście 50, wejście nr 50 Gdańsk
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności

Szczegóły wydarzenia

W gdańskim Brzeźnie powstanie pierwsza w Polsce w pełni dostępna plaża. 26 lipca, na gdańskiej plaży przy wejściu nr 50 zostanie podpisany w tej sprawie list intencyjny. Tego dnia, współorganizator wydarzenia, Europejskie Centrum Solidarności zorganizowało mnóstwo atrakcji.

Do końca 2020 roku powstanie w Gdańsku plaża spełniająca wymogi dostępności dla wszystkich, tj. seniorów, osób z niepełnosprawnościami, niskiego wzrostu, z otyłością, z tymczasową niepełnosprawnością, opiekunów małych dzieci, turystów.

440 km – taką odległość pokonują wzdłuż brzegu Bałtyku przedstawiciele Fundacji Machina Zmian razem z wolontariuszami. Dokonują społecznego audytu dostępności polskich plaż, a w drodze informują, edukują i rozmawiają.
Trasę podzielono na 26 odcinków. Wyruszyli 1 lipca ze Świnoujścia już po raz ósmy. Podróż zakończy się w lipcu w Piaskach.

W drodze po dostępna plażę
Pomysłodawczynią akcji „440 km po zmianę” jest Sylwia „Nikko” Biernacka, prezeska Fundacji Machina Zmian. Po raz pierwszy odbyła samotną wędrówkę wzdłuż Bałtyku w 2011 roku. Nie była to zwykła podróż, bo przyświecała jej idea wsparcia kobiet z niepełnosprawnością oraz modernizacja polskich plaż. Ambasadorką tegorocznej edycji została Anna Rutz, ekspertka ds. dostępności, osoba poruszająca się na wózku.
Warto dodać, że do wędrującej wzdłuż Bałtyku sztafety można dołączyć. Zgłoszenia można dokonać tutaj. Sztafeta wyrusza każdego dnia.

Przy okrągłym stole na plaży
26 lipca o godzinie 11 aktywiści dotrą do plaży w Gdańsku Brzeźnie. Europejskie Centrum Solidarności (ECS) zaplanowało przy wejściu nr 50 świętowanie tegorocznej edycji projektu „440 km po zmianę”. Dzięki projektowi ECS ZROZUMIEĆ 89/19 specjalnie z tej okazji pojawi się na plaży okrągły stół, który powstał w 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów.

Organizator zaprasza wszystkich do wspólnej rozmowy na temat pierwszej w Polsce w pełni dostępnej plaży w Gdańsku. W dyskusji wezmą udział przedstawiciele i przedstawicielki nadmorskich samorządów, działaczki na rzecz dostępnych plaż i najważniejsze – plażowiczki i plażowicze – mówi Sylwia Bruna, koordynatorka wydarzenia „Plaże dla wszystkich” w ECS.

Wypróbuj mobilną plażę z Kaliningradu
Podczas spotkania w Brzeźnie zaprezentowane zostaną rozwiązania, które w prosty sposób zwiększają dostępność i komfort korzystania z plaż dla osób z niepełnosprawnością, seniorów, osób z dziećmi w wózkach, rowerzystów. Dzięki współpracy z organizacją Kovcheg z Kaliningradu będzie można wypróbować wózki kąpielowe amfibia, materace plażowe, mobilne leżaki i pozna inne proste udogodnienia, które są stosowane u naszych wschodnich sąsiadów.
W trakcie trwania wydarzenia zbierane będą podpisy pod petycją o utworzenie pierwszej w pełni dostępnej plaży w Polsce a konkretnie w Gdańsku. Organizatorzy opowiadać będą o projekcie i zasadach komunikacji z osobami z niepełnosprawnością.

Wydarzenie dofinansowano ze środków miasta Gdańska.

Szczegółowy program wydarzenia
10:00 Start sztafety pieszej i rowerowej z wejścia nr 43 w Sopocie (przy ul. Hestii)

Wspólnie przejdziemy odcinek do wejścia nr 50 w Brzeźnie (około 2,5 km) – na nogach, na kółkach, o kulach, na rowerach i handbike’ach – jak chcecie!
Jeśli potrzebujecie wsparcia lub asysty w pokonaniu tego odcinka – zapraszamy do kontaktu Paulina Pohl, paulina@440km.pl, 793 433 767

11:00 Spotkanie przy stole przy wejściu nr 50 (Gdańsk Brzeźno) i pokaz częściowo dostępnej plaży
Dzięki współpracy z organizacją Kovcheg z Kaliningradu wypróbujecie wózki kąpielowe amfibia, materace plażowe, mobilne leżaki i poznacie inne proste udogodnienia, które są stosowane u naszych wschodnich sąsiadów.

12:00 – 16:00 Plażing, czyli aktywne spędzanie wolnego czasu na plaży.
1. Wyślij pocztówkę znad morza!
2. Zrób własną torbę!
W trakcie plażowych animacji będziecie mogli i mogły stworzyć własną grafikę na płóciennej torbie.
3. Wystawa „Zapiski z piasku. Historie zebrane na plaży"
Prezentacja kolaży fotograficznych, powstałych z przekazanych przez mieszkańców i mieszkanki Gdańska fotografii zrobionych na plaży w Gdańsku oraz historii związanych z tą konkretną fotografią, wyciągniętą z rodzinnego albumu.
4. Punkt zbierania „Historii plażowych” w ramach projektu „Zapiski z piasku. Historie zebrane na plaży"
Zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Gdańska do pokazania swoich fotografii z rodzinnych albumów, które zostały zrobione na gdańskiej plaży. Wybrane fotografie po zeskanowaniu zostaną wykorzystane w nadmorskim kolażach, których pełna wystawa odbędzie się w sierpniu.
5. Dziara znad morza
6. Parawan ‘80
W 2018 roku w trakcie trzymiesięcznych warsztatów z dziergania, haftowania, szycia, malowania i rysowania w Nowym Porcie i Brzeźnie, powstawał 80-metrowy parawan plażowy, zrealizowany w ramach projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ.
7. Wypożyczalnia handbike’ów Fundacji Aktywnie do Przodu
26 lipca udostępnią swój sprzęt każdej osobie chętnej do spróbowania jazdy na ręcznym rowerze.

Szczegóły wydarzenia na Facebooku

 

Miejsce