Link do opisu wydarzenia: PLANETOIDY PRZY GDAŃSKIM MOLO

PLANETOIDY PRZY GDAŃSKIM MOLO

Data: 27 listopada (niedziela) 2011
Godzina: 12.00
Miejsce: Gdańsk - Zaspa

Szczegóły wydarzenia

W najbliższą niedzielę, 27 listopada br. w samo południe nastąpi symboliczne odsłonięcie formy przestrzennej „Planetoidy Heweliusza”, która została zainstalowana na promenadzie prowadzącej do molo na gdańskiej Zaspie.

Naukowa działalność gdańskiego astronoma i wszechstronność jego zainteresowań zostały docenione przez innych uczonych, którzy nazwali trzy planetoidy w hołdzie Heweliuszowi.
Są to: 5703 HEVELIUS na cześć astronoma, 12625 KOOPMAN, gdyż takie było nazwisko rodowe drugiej żony i współpracowniczki Heweliusza oraz 764 GEDANIA, bo Heweliusz żył i działał
w Gdańsku.

Właśnie te planetoidy stanowiły inspirację twórczych poszukiwań, a ich efekt będzie można podziwiać przy zaspiańskim molo. Oryginalna metalowa instalacja, autorstwa Sebastiana Warszawy, dedykowana gdańskiemu astronomowi to praca, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie ogłoszonym przez Fundację Wspólnota Gdańska w ramach obchodów Roku Jana Heweliusza.

W niedzielne południe odsłonięcie pomnika uświetni występ carillonistki, Moniki Kaźmierczak, która na Mobilnym Carillonie Gdańsk zagra m.in. utwór specjalnie skomponowany cześć „gdańskich” planetoid.


Monika Mikołajczyk, Biuro Prezydenta ds. Kultury