Pielgrzymki papieskie w czasach PRL | Święto Wolności i Solidarności

Pielgrzymki papieskie w czasach PRL | Święto Wolności i Solidarności

Data: 2 czerwca 2019 r.
Godzina: 15:00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: ECS, Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska

Szczegóły wydarzenia

Europejskie Centrum Solidarności w ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności zaprasza do biblioteki na 1 piętrze na debatę, której punktem wyjścia będzie najnowsza publikacja wydawnictwa ECS: „Pielgrzymki papieskie w PRL”. Gośćmi spotkania będą: prof. Wojciech Polak, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i ECS, oraz o. dr Maciej Zięba OP, teolog i publicysta. Wstęp wolny.

Fot. Zbigniew Kosycarz / KFP

Wybór kardynała Karola Wojtyły w 1978 roku na zwierzchnika Kościoła katolickiego, jak się okazało, miał kluczowe znaczenie dla przemian demokratycznych w Polsce. Już pierwsza wizyta papieża Jana Pawła II w ojczyźnie, w 1979 roku, przyczyniła się do wzmocnienia tożsamości narodowej, odbudowania poczucia wspólnoty, umocniła wiarę i przyniosła nadzieję. Padły wówczas na placu Zwycięstwa w Warszawie pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”, które dla wielu stały się wezwaniem do walki z komunizmem.

Zapraszamy do biblioteki ECS (1 piętro) na debatę, której punktem wyjścia będzie najnowsza publikacja wydawnictwa ECS „Pielgrzymki papieskie w PRL”. Gośćmi spotkania będą: prof. Wojciech Polak, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i ECS, oraz o. dr Maciej Zięba OP, teolog i publicysta. 

Prowadzenie: dr Przemysław Ruchlewski z Wydziału Myśli Społecznej ECS.

Premiera książki odbędzie się w ramach cyklu ECS Historia, spotkanie 7.

Podczas spotkania będzie można nabyć „Pielgrzymki papieskie w PRL” - cena: 35 zł (płatność tylko gotówką).

Cały program obchodów Święta Wolności i Solidarności na stronie 2019gdansk.pl