Link do opisu wydarzenia: Uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte

Uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte

Data: 1 września 2019 r.
Godzina: 4:45
Miejsce: Westerplatte, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Miasto Gdańsk

Szczegóły wydarzenia

W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. W Gdańsku obchody rozpoczną się w niedzielę, 1 września, o godz. 4.45 na Westerplatte.

- Zapraszam wszystkich: Polki, Polaków i przyjaciół Polski do wspólnych obchodów rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Bądźmy razem. 

Do Gdańska przyjechać mają delegacje zagraniczne z 24 miast dotkniętych drugą wojną światową. Swoją obceność na Westerplatte potwierdzili m.in.: Sadiq Khan - burmistrz Londynu, Rabbi DovHayun - wiceburmistrz Hajfy, Sawsan Chebli - sekretarz stanu z Berlina czy przedstawiciele japońskiej Osaki. Będą premier RP Mateusz Morawiecki i Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska zapraszają wszystkich także na trzecią edycję festiwalu „Westerplatte. Spotkania z Historią”, który odbędzie się tradycyjnie na półwyspie w dniach 31 sierpnia i 1 września (sobota-niedziela). Celem wydarzenia jest przybliżenie bohaterskiej obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte oraz umundurowania, uzbrojenia Wojska Polskiego z okresu drugiej wojny światowej.

Głównymi atrakcjami będą pokazy rekonstrukcyjne walk toczonych na Westerplatte w pierwszych dniach września 1939 roku, nie zabraknie pokazów grup rekonstrukcyjnych.

Dzięki nawiązaniu przez Muzeum Gdańska współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, podczas wydarzenia pojawią się również współczesne jednostki Wojska Polskiego. Będą czołgi, transporter Rosomak i inne pojazdy. 

Dla rodzin z dziećmi przygotowano m.in. wielkoformatowe gry historyczne, stanowiska edukacyjne oraz możliwość nieodpłatnego zwiedzenia Wartowni nr 1 na Westerplatte, czy też nieodpłatnego udziału w zwiedzaniu półwyspu w ramach projektu „Szlak Pamięci”. 
 

www.gdansk.pl/westerplatte - specjalna strona internetowa dedykowana rocznicy porozumień sierpniowych i wybuchu II wojny światowej

Program:

I część uroczystości

(prosimy o przybycie oraz o zajęcie miejsc najpóźniej do godz. 4:20)

 • 4:45 - włączenie syren alarmowych

 • emisja materiału filmowego

 • odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej

 • powitanie uczestników Uroczystości przez Prezydenta Miasta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz

 • przemówienia okolicznościowe

 • modlitwa międzywyznaniowa

 • odczytanie Odezwy Harcerskiej

 • odczytanie Apelu Pamięci

 • oddanie salwy honorowej

 • odegranie Hymnu do Bałtyku i Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej

 • złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez delegacje oficjalne (transmisja na telebim)

 • zakończenie I części uroczystości (ok. godz. 7:00)

 

II część uroczystości

 • złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez pozostałych uczestników Uroczystości

 

Po zakończeniu uroczystości zapraszamy na poczęstunek z kuchni polowej.

Miejsce