W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. W Gdańsku obchody rozpoczną się w niedzielę, 1 września, o godz. 4.45 na Westerplatte.
- Zapraszam wszystkich: Polki, Polaków i przyjaciół Polski do wspólnych obchodów rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Bądźmy razem.
Do Gdańska przyjechać mają delegacje zagraniczne z 24 miast dotkniętych drugą wojną światową. Swoją obceność na Westerplatte potwierdzili m.in.: Sadiq Khan - burmistrz Londynu, Rabbi DovHayun - wiceburmistrz Hajfy, Sawsan Chebli - sekretarz stanu z Berlina czy przedstawiciele japońskiej Osaki. Będą premier RP Mateusz Morawiecki i Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska zapraszają wszystkich także na trzecią edycję festiwalu „Westerplatte. Spotkania z Historią”, który odbędzie się tradycyjnie na półwyspie w dniach 31 sierpnia i 1 września (sobota-niedziela). Celem wydarzenia jest przybliżenie bohaterskiej obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte oraz umundurowania, uzbrojenia Wojska Polskiego z okresu drugiej wojny światowej.
Głównymi atrakcjami będą pokazy rekonstrukcyjne walk toczonych na Westerplatte w pierwszych dniach września 1939 roku, nie zabraknie pokazów grup rekonstrukcyjnych.
Dzięki nawiązaniu przez Muzeum Gdańska współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, podczas wydarzenia pojawią się również współczesne jednostki Wojska Polskiego. Będą czołgi, transporter Rosomak i inne pojazdy.
Dla rodzin z dziećmi przygotowano m.in. wielkoformatowe gry historyczne, stanowiska edukacyjne oraz możliwość nieodpłatnego zwiedzenia Wartowni nr 1 na Westerplatte, czy też nieodpłatnego udziału w zwiedzaniu półwyspu w ramach projektu „Szlak Pamięci”.
www.gdansk.pl/westerplatte - specjalna strona internetowa dedykowana rocznicy porozumień sierpniowych i wybuchu II wojny światowej
Program:
I część uroczystości
(prosimy o przybycie oraz o zajęcie miejsc najpóźniej do godz. 4:20)
4:45 - włączenie syren alarmowych
emisja materiału filmowego
odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej
powitanie uczestników Uroczystości przez Prezydenta Miasta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz
przemówienia okolicznościowe
modlitwa międzywyznaniowa
odczytanie Odezwy Harcerskiej
odczytanie Apelu Pamięci
oddanie salwy honorowej
odegranie Hymnu do Bałtyku i Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej
złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez delegacje oficjalne (transmisja na telebim)
zakończenie I części uroczystości (ok. godz. 7:00)
II część uroczystości
złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez pozostałych uczestników Uroczystości
Po zakończeniu uroczystości zapraszamy na poczęstunek z kuchni polowej.