W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. W Gdańsku obchody rozpoczną się w niedzielę, 1 września, o godz. 4.45 na Westerplatte.
- Zapraszam wszystkich: Polki, Polaków i przyjaciół Polski do wspólnych obchodów rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Bądźmy razem.
Do Gdańska przyjechać mają delegacje zagraniczne z 24 miast dotkniętych drugą wojną światową. Swoją obceność na Westerplatte potwierdzili m.in.: Sadiq Khan - burmistrz Londynu, Rabbi DovHayun - wiceburmistrz Hajfy, Sawsan Chebli - sekretarz stanu z Berlina czy przedstawiciele japońskiej Osaki. Będą premier RP Mateusz Morawiecki i Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska zapraszają wszystkich także na trzecią edycję festiwalu „Westerplatte. Spotkania z Historią”, który odbędzie się tradycyjnie na półwyspie w dniach 31 sierpnia i 1 września (sobota-niedziela). Celem wydarzenia jest przybliżenie bohaterskiej obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte oraz umundurowania, uzbrojenia Wojska Polskiego z okresu drugiej wojny światowej.
Głównymi atrakcjami będą pokazy rekonstrukcyjne walk toczonych na Westerplatte w pierwszych dniach września 1939 roku, nie zabraknie pokazów grup rekonstrukcyjnych.
Dzięki nawiązaniu przez Muzeum Gdańska współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, podczas wydarzenia pojawią się również współczesne jednostki Wojska Polskiego. Będą czołgi, transporter Rosomak i inne pojazdy.
Dla rodzin z dziećmi przygotowano m.in. wielkoformatowe gry historyczne, stanowiska edukacyjne oraz możliwość nieodpłatnego zwiedzenia Wartowni nr 1 na Westerplatte, czy też nieodpłatnego udziału w zwiedzaniu półwyspu w ramach projektu „Szlak Pamięci”.
www.gdansk.pl/westerplatte - specjalna strona internetowa dedykowana rocznicy porozumień sierpniowych i wybuchu II wojny światowej
Program:
I część uroczystości
(prosimy o przybycie oraz o zajęcie miejsc najpóźniej do godz. 4:20)
-
4:45 - włączenie syren alarmowych
-
emisja materiału filmowego
-
odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej
-
powitanie uczestników Uroczystości przez Prezydenta Miasta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz
-
przemówienia okolicznościowe
-
modlitwa międzywyznaniowa
-
odczytanie Odezwy Harcerskiej
-
odczytanie Apelu Pamięci
-
oddanie salwy honorowej
-
odegranie Hymnu do Bałtyku i Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej
-
złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez delegacje oficjalne (transmisja na telebim)
-
zakończenie I części uroczystości (ok. godz. 7:00)
II część uroczystości
-
złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez pozostałych uczestników Uroczystości
Po zakończeniu uroczystości zapraszamy na poczęstunek z kuchni polowej.