Link do opisu wydarzenia: Opera na Targu Węglowym

Opera na Targu Węglowym

Data: 30 czerwca 2019 r.
Godzina: 18.00
Miejsce: Targ Węglowy, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

Jak co roku latem Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na Targ Węglowy, gdzie na wielkim ekranie prezentowane są inscenizacje wybitnych oper. W poprzednich edycjach to widzowie wybierali spośród kilku tytułów, które dzieło chcieliby zobaczyć. Tym razem głosowania nie będzie: z okazji Roku Moniuszkowskiego 30 czerwca wyświetlona zostanie „Paria” Stanisława Moniuszki. Wstęp wolny.

Plenerowe projekcje oper na Targu Węglowym, organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej, cieszą się dużą popularnością

Fot. Bogna Kociumbas

Trwa Rok Moniuszkowski, ustanowiony z okazji 200. rocznicy urodziny tego znakomitego polskiego dyrygenta i kompozytora. Z tej okazji, Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wyjątkową, 10. edycję Opery na Targu Węglowym. Tym razem to nie internauci (jak to było dotąd co roku) wybrali tytuł, ale został on niejako narzucony z racji moniuszkowskich obchodów - w niedzielę, 30 czerwca, na diodowym ekranie zobaczymy „Parię” Stanisława Moniuszki - operę w 3 aktach z librettem Jana Chęcińskiego, na podstawie tragedii Casmira Delavigne’a.

- „Parię” Stanisława Moniuszki można nazwać operą-niespodzianką. To przedostatnie dzieło twórcy „Halki” i „Strasznego dworu” zaskoczyło premierową publiczność - mówi Jerzy Snakowski, specjalista od opery, który znany jest miłośnikom tego gatunku m.in. jako gospodarz Opery na Targu Węglowym. - Przyzwyczajona do swojskich opowieści o szlacheckich dworkach i nieszczęśliwych góralach publika otrzymała bowiem historię o nierównościach społecznych, dziejącą się w dalekich Indiach - pochodząca z uprzywilejowanej kasty Neala dowiaduje się, że jej ukochany ukrywa swe niskie pochodzenie. Jest pariasem, wywodzi się z „kasty wzgardzonej”. Niestety jego tajemnica wychodzi na jaw.

„Parię” zobaczymy o godz. 18:00. Producent: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Kierownictwo muzyczne: Gabriel Chmura, reżyseria: Graham Vick, scenografia: Samal Blak, choreografia: Ron Howell, reżyseria świateł Giuseppe di Iorio, kierownictwo chóru: Mariusz Otto. Wykonawcy: Idamor: Dominik Sutowicz, Neala: Monika Mych-Nowicka, Akebar: Szymon Kobyliński, Dżares: Mikołaj Zalasiński, Ratef: Pavlo Tolstoy.

 

W ubiegłym roku decyzją internautów zobaczyliśmy „Don Giovanniego” Mozarta. W tym roku głosowania nie będzie - z okazji Roku Moniuszkowskiego zobaczymy dzieło tego kompozytora

Fot. Bogna Kociumbas

Odejście od głosowania nie jest jedyną nowością w tym roku. Wyjątkowo, w rocznicę 200. urodzin Stanisława Moniuszki, opera transmitowana będzie na żywo z Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu. Transmisję komentować będą jak zawsze Jerzy Snakowski i Katarzyna Hołysz.

Wreszcie trzecia nowość: z okazji obchodów odbędą się wydarzenia towarzyszące. Dodatkowy program to: „Opera uwolniona” - minirecitale na przedprożach kamienic na Głównym Mieście oraz warsztat dla dzieci - „Moniu i uszko i mali melomani”. Poszerzona o warsztaty i recitale formuła wydarzenia możliwa jest dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Moniuszko 2019 - Promesa 2019.

W sobotę, 29 czerwca, o godz. 11:00, w Instytucie Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40) Paulina Wilczyńska i Magdalena Nanowska - artystki opery Bałtyckiej w Gdańsku - poprowadzą warsztaty przybliżające najmłodszym operę.

Podczas spotkania dzieci dowiedzą się m.in. jak ubrać się do opery, żeby nie wypłoszyć melomanów, jak odszukać swoje miejsce na widowni i nie wpaść do kanału orkiestry, oraz dlaczego na Superbileterki zawsze można liczyć?

Młodych widzów przez kręte korytarze operowe przeprowadzą Moni i Uszko, zwariowane rodzeństwo, które udowodni, że opera nie tylko da się lubić, ale też osłodzi każdy nudny wieczór. Spotkanie dla dzieci w wieku 6-10 lat. Obowiązują zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl.

A tuż przed pokazem Opery na Targu Węglowym, w niedzielę, 30 czerwca, w godz. 15:00-17:00, na przedprożach kamienic na Głównym Mieście w Gdańsku usłyszymy minirecitale. Znane arie operowe a także wokalne utwory Moniuszki wykonają: Katarzyna Hołysz, Leszek Skrla, Karolina Sikora, przy akompaniamencie: Lianny Kourunna, Łukasza Jankowskiego. Prowadzenie recitali: Jerzy Snakowski.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Plenerowe projekcje oper na Targu Węglowym organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród melomanów. Raz w roku, w jeden z wakacyjnych wieczorów, gdańszczanie tłumnie zasiadają przed ogromnym diodowym ekranem, oglądają operę i słuchają komentarza na żywo w wykonaniu operowego eksperta - Jerzego Snakowskiego oraz sopranistki Katarzyny Hołysz. Plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym odbędzie się już po raz dziesiąty.

Miejsce