Link do opisu wydarzenia: Najbliższe spotkania Akademii Gdańska i Miasto 2050

Najbliższe spotkania Akademii Gdańska i Miasto 2050

Data: 6 i 7 kwietnia 2020 r.
Miejsce: https://www.youtube.com/user/IKMGdansk oraz na stroniewww.ikm.gda.pl
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Szczegóły wydarzenia

Czym są ZR, ZW i GOZ? Wątpliwości rozwieje Anna Desogus z Ambasady Czystej Planety. Webinar, podczas którego poznamy podstawy zrównoważonego rozwój (ZR), zero waste (ZW) i gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) odbędzie się 6 kwietnia o godz. 16.30 na kanale YouTube Instytutu Kultury Miejskiej. Osoby, które tęsknią za wyjściami do kawiarni z pewnością zainteresuje spotkanie Akademii Gdańska, którego tematem będzie archeologia spotkań towarzyskich dawnych Gdańszczan. Streaming wykładu Joanny Dąbal odbędzie się 7 kwietnia o godz. 18.00, również na kanale YouTube Instytutu Kultury Miejskiej.

Czym są ZR, ZW i GOZ? Trzy pomysły na lepszy świat | 6 kwietnia, godz. 16.30, https://www.youtube.com/user/IKMGdansk.

Podczas webinaru z Anną Desogus z Ambasady Czystej Planety poznamy podstawy trzech koncepcji, a są nimi: zrównoważony rozwój (ZR), zero waste (ZW) i gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ). Jakie założenia ma każda z tych idei? Jak możemy sami podejmować działania zgodne z tymi założeniami?  W jakich elementach idee te pokrywają się ze sobą a w czym są od siebie różne?

- Ze względu na czas pandemii koronawirusa, we wstępie podejmę także temat powiązania zdrowia ziemi ze zdrowiem ludzkim. Jaki jest możliwy wpływ pandemii na nasze podejście do ochrony środowiska?  Czy będzie to punkt zwrotny ku lepszym, zintensyfikowanym działaniom na rzecz dobrego stanu naszej planety? Czy też wręcz przeciwnie zrobimy wielki krok wstecz? – zastanawia się Anna Desogus.

Anna Desogus, prowadzi działalność pod szyldem Ambasada Czystej Planety. Zajmuje się edukacją, szkoleniami oraz doradztwem z zakresu zero waste i zrównoważonego rozwoju. Większość wykładów i warsztatów jakie prowadzi dotyczy zero waste na poziomie jednostki i firmy, metod ograniczania ilości odpadów, poprawnej segregacji oraz odpowiedzialnego podejścia do plastiku.  

Caffe Gdańsk. Archeologia o spotkaniach towarzyskich dawnych Gdańszczan | 7 kwietnia, godz. 18.00 https://www.youtube.com/user/IKMGdansk.

- Kawiarnie, domowe spotkania - nasze dzisiejsze życie towarzyskie ma wiele materialnych kontekstów i odsłon, za którymi tak teraz tęsknimy… Jak wyglądało to wcześniej? Co pozostaje po naszych rozrywkach?  - zastanawia się Joanna Dąbal, która poprowadzi najbliższy, wirtualny wykład Akademii Gdańska.

Wykład jest zaproszeniem do podróży w przeszłość, zilustrowanej odkryciami archeologicznymi przez pryzmat, których zajrzymy do miejsc publicznych czy prywatnych domów dawnych Gdańszczan w poszukiwaniu śladów rozrywki.

Joanna Dąbal, archeolożka, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej. Zawodowo zainteresowana przeszłością Gdańska okresu nowożytnego i współczesności. Autorka naukowych i popularnych publikacji polskich i zagranicznych o przeszłości miasta.

Akademia Gdańska to cykl wykładów, których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Hasło siódmej edycji to www.miasto.com. Spotkania przybliżą historię Gdańska wydobytą z najdalszych zakamarków Internetu. Wspomnienia, historię mówioną, zdjęcia, dokumenty, przedmioty zakupione na aukcjach internetowych, a także zapomnianą gdańską muzykę czy sztambuchy i rodzinne pamiątki.

Instytut Kultury Miejskiej nagrywa i udostępnia zapisy z większości wykładów i spotkań. Zapraszamy na kanał na YouTube https://www.youtube.com/user/IKMGdansk oraz na stronę www.ikm.gda.pl, gdzie publikujemy krótkie polecenia najciekawszych zasobów cyfrowych instytucji z różnych działań i projektów.

Miejsce