Link do opisu wydarzenia: „Michał Szlaga. Fotografowałem polskiego króla” | Święto Wolności i Solidarności

„Michał Szlaga. Fotografowałem polskiego króla” | Święto Wolności i Solidarności

Data: 10 maja-23 czerwca 2019 r.
Godzina: 12:00-20:00
Miejsce: CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk
Wstęp: wystawa 5-7 zł, wyd. towarzyszące wstęp wolny
Organizator: ECS, Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska

Szczegóły wydarzenia

Wystawa jednego z najciekawszych dokumentalistów młodego pokolenia, prezentowana na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1, to opowieść, która pokazuje jak zwykłe, widziane na własne oczy rzeczy, zmieniają się niepostrzeżenie w historię przez wielkie H. 

 

Michał Szlaga od zawsze był zafascynowany mechanizmami formowania przestrzeni publicznej. Ukształtowany w gdańskim środowisku artystycznym, mierzącym się z symbolicznym krajobrazem politycznych przemian, zdecydował się na pracę w technikach dokumentalnych. Niektóre ze zdjęć prezentowanych na wystawie mogłyby stać się ikonami polskiej transformacji. Z pewnością powstaniu większości z nich towarzyszyła myśl o dawaniu świadectwa zmianie: jednej rzeczywistości w drugą, zwykłych ludzi w bohaterów, bohaterów w postacie podejrzane, podejrzanych rytuałów w przeżycia mistyczne.
 
- Wystawa „Michał Szlaga. Fotografowałem polskiego króla” zbudowana została wokół dwóch osi: historii politycznej, materialnej, społecznej oraz historii ludzi. Pierwszą obserwujemy w perspektywie raczej długiego niż krótkiego trwania. Druga zaś to bliskie i pozbawione oceny spojrzenie fotografa. - mówi kuratorka Anna Mituś. - Kiedy Michał Szlaga podchodzi do swoich bohaterów, portretuje ludzi, którzy żyją w swojej opowieści, na swój sposób starając się dźwigać na swoich barkach jej ciężar. Epicki tryb ujmowania i redagowania tematu dotyczy jednak również prezentacji zdjęć, które same w sobie są intymne, proste. To setki ujęć wykonywanych „przy okazji”, podczas prywatnych i zawodowych podróży, składających się w cykle.

 

W ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności w trakcie trwania wystawy „Michał Szlaga. Fotografowałem polskiego króla”, odbędzie się seria oprowadzań i spotkań:


1 czerwca w sobotę o 13:00 oprowadzanie po wystawie dla dzieci, prowadzenie: Mikołaj Jurkowski.
5 czerwca w środę o 18:00 oprowadzanie po wystawie w języku rosyjskim, prowadzenie: Irina Stekh-Sankevich.
7 czerwca w piątek o 18:00 oprowadzanie po wystawie w języku angielskim, prowadzenie: Natalia Wiśniewska.
8 czerwca w sobotę o 13:00 oprowadzanie po wystawie i rozmowa z artystą Michałem Szlagą.

 

Cały program obchodów na stronie 2019gdansk.pl.
 

Miejsce