Link do opisu wydarzenia: Lem i Heweliusz w Kosmosie – rozmowa z cyklu "Nauka Mówi"

Lem i Heweliusz w Kosmosie – rozmowa z cyklu "Nauka Mówi"

Data: 20 stycznia 2021 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: Facebook i YouTube Hevelianum oraz www.gdansk.pl
Wstęp: bezpłatny
Organizator: Hevelianum

Szczegóły wydarzenia

Na ciemnym tle ze zdjęciem kobiecego oka napis: Nauka mówi online, Lem i Heweliusz w Kosmosie dr inż. Tomasz Zawistowski 20 stycznia 2021 r godzina 19:00, Hevelinaum

2021 to Rok Stanisława Lema i 410. rocznica urodzin Jana Heweliusza. Hevelianum rusza więc do gwiazd i cykl „Nauka Mówi” – rozmów z naukowcami i popularyzatorami nauki – poświęca całkowicie zagadnieniom z dziedziny astronomii i nowych technologii.

W środę, 20 stycznia o godz. 19:00, na Facebooku i YouTube Hevelianum oraz na portalu www.gdansk.pl będzie można wysłuchać rozmowy z dr inż. Tomaszem Zawistowskim, odpowiedzialnym m.in. za projekt umieszczenia na orbicie polskich satelitów naukowych, Lema i Heweliusza.

Siedem lat pracy, setki obserwowanych gwiazd, setki tysięcy obiegów wokół Ziemi, miliardy pokonanych kilometrów i gigabajty danych. A to wszystko za sprawą sześcianów o bokach 20 cm i masie 7 kg… Hevelianum zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Nauka Mówi”, z którego dowiecie się, co Lem i Heweliusz robią w Kosmosie oraz na co trzeba zwrócić szczególną uwagę budując satelity.

Gościem pierwszego odcinka w 2021 roku, zatytułowanego „Lem i Heweliusz w Kosmosie” będzie dr inż. Tomasz Zawistowski, który do 2017 roku pracował w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, gdzie był odpowiedzialny m.in. za projekt umieszczenia na orbicie polskich satelitów naukowych, Lema i Heweliusza. Obecnie pracuje w Creotech Instruments w Piasecznie, polskiej firmie działającej w sektorze kosmicznym, gdzie prowadzi projekt budowy satelity obserwacyjnego Ziemi, który zostanie umieszczony na orbicie w 2023 roku i będzie dostarczał zdjęcia z rozdzielczością 1 metra.

„Nauka Mówi” to comiesięczne rozmowy-wywiady z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki o jej wpływie na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w rozwoju nauki i techniki oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Nagrania publikowane są i dostępne bez ograniczeń na Facebooku i YouTube Hevelianum.

W związku z tym, że 2021 rok został ustanowiony Rokiem Stanisława Lema, autora dzieł z gatunku fantastyki naukowej, a Hevelianum koordynuje całoroczne obchody 410. urodzin Jana Heweliusza, słynnego gdańskiego astronoma, tematyka spotkań cyklu „Nauka Mówi” będzie oscylowała wokół astronomii, wiedzy o Kosmosie, technik jego badania, nowych technologii oraz ich wpływu na nasze codzienne życie i przyszłość.

Miejsce