Link do opisu wydarzenia: LEKCJE OPORU | warsztaty

LEKCJE OPORU | warsztaty

Data: 19 września 2020 r.
Godzina: 11:00-18:00
Miejsce: ECS, pl. Solidarności 1, Gdańsk
Wstęp: zgłoszenia: dorota.borodaj@gmail.com (max 20 osób)
Organizator: Magazyn Kontakt, Europejskie Centrum Solidarności, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

Szczegóły wydarzenia

Fasada szkoły zasłonięta transparentami.  Tłumy zbierające się w centrum Warszawy na głównym proteście. Spięta twarz ministra edukacji, nagłówki z gazet.  Tyle większość obywateli i obywatelek pamięta z kwietniowych dni w 2019 roku. Migawki, obrazy, urywki zdań, hasła, wrażenia.

Strajk Nauczycieli objął ponad 70 procent placówek oświatowych. W istocie zaś miał wpływ na nas wszystkich. Był mozaiką historii, opowieści, skomplikowanych zdarzeń, przeżyć. Był zarówno sprawą publiczną, jak i osobistą wielu tysięcy ludzi.

• Czym był dla samych nauczycielek i nauczycieli – tych, którzy i które przystąpiły do niego i tych, którzy tego nie zrobili?
• Jakie były tamte dni, emocje, jakie znaczenia i sytuacje?
• Jakiej wiedzy strajk dostarczył tym, którzy szkołę tworzą – także uczniom i uczennicom, rodzicom, dyrektorkom i urzędnikom?
• Jaką lekcję odebrali sami nauczyciele – ci, którzy protestowali i ci, którzy sami w nim nie uczestniczyli?
• Czego zabrakło w jego postulatach?
• Co przyniósł szkole, jakie ślady zostawił?

Zapraszamy na spotkanie, którego celem będzie refleksja, usłyszenie własnego głosu i perspektywy innych osób. Warsztat jest częścią procesu zbierania materiałów do spektaklu pt. „Lekcje Oporu” realizowanego przez zespół aktorów i aktorek związanych ze Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru (premiera: Warszawa, grudzień 2020) oraz wydarzeniem zamykającym numer Magazynu Kontakt poświęcony edukacji pt. „Samotność nauczycielek”.
Zapraszamy do praktycznego namysłu i wymiany doświadczeń. Powrotu do wspomnień i obrazów. Do wspólnego zadawania pytań o strajk i jego znaczenie dla szkoły, dla społeczeństwa, dla nauczycieli, dla każdej i każdego z nas.

Warsztat poprowadzą doświadczone pedagożki i pedagodzy teatru ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Zapewniamy obiad, poczęstunki oraz zwrot kosztów podroży, jeśli będzie potrzeba – również nocleg. Udział w warsztacie jest bezpłatny, obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona!

Ze względu na sytuację epidemiologiczną organizatorzy warsztatu gwarantują przeprowadzenie go w sposób bezpieczny i zgodny z wytycznymi dla tego typu wydarzeń:
1. uczestnicy i uczestniczki otrzymają przyłbice, będą mogli użyć ich opcjonalnie, zamiast maseczek (prosimy o korzystanie z własnych, wielorazowych masek)
2. na miejscu będą dostępne środki do dezynfekcji rąk
3. warsztat odbędzie się w sali, która umożliwi uczestniczkom i uczestnikom zachowanie dystansu
4. w warsztacie weźmie udział maksymalnie 20 uczestniczek i uczestników

Wydarzenie odbywa się dzięki dofinansowaniu pochodzącemu z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Miejsce