Link do opisu wydarzenia: Joanna Janus "El Nino" - performans o macierzyństwie

Joanna Janus "El Nino" - performans o macierzyństwie

Data: 12 grudnia 2022 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: GAK Plama ul. Pilotów 11, Gdańsk
Wstęp: Bilety: 15 zł
Organizator: GAK Plama

Szczegóły wydarzenia

Teatr w Blokowisku w GAK Plama zaprasza na monodram/performans w wykonaniu Joanny Janus "El Nino". Performansowi na żywo akompaniować będzie Robert Kamiński aka Bolox. Po spektaklu odbędzie się dyskusja z publicznością.

młoda kobieta ubrana w błekitną krótką sukienkę leżąca na plaży

 

mat. Plama GAK

 

 
Joanna Janus – konceptodawczyni i performerka - pedagog po UG i fizjoterapeuta po UMP w Poznaniu. Na stałe mieszka w Gdańsku. Literaturą i sztuką, a także tańcem zajmowała się od zawsze. W latach 2000-2003 animowała grupę literacką "Morfina" działająca w dawnym Burdlu. Grupa miała na koncie kilka występów, m.in. w siedzibie gdańskiego GTPS oraz na gdyńskim Strychu. W dalszych latach związana z gdańskim środowiskiem literackim, pisze prozę i okazjonalnie wiersze. Uczestniczka wielu warsztatów i szkoleń teatralnych, także instruktorskich.
W latach 2012-2014 była aktorką gdańskiego Teatru Snów. W latach 2008-2015 instruktor teatralny ośrodkach wsparcia dziennego dl osób niepełnosprawnych w ŚDS w grupie “Nota bene” z Gdańska oraz “Teatr z Chaty” z Warszawy. Zrealizowanych zostało kilkanaście spektakli teatralnych, wśród których znalazły się także spektakle nagrodzone na konkursach i przeglądach teatralnych.
W latach 2014-2016 performerka w zaangażowanym społecznie spektaklu pt. "Transgresje ciała" Teatru Wegajty. W tym samym czasie mieszkała w Warszawie, gdzie realizowała nie tylko zajęcia teatralne i ruchowe w pracy pedagogicznej, ale również animowała grupę poetów "Poczekalnia literacka".
Związana ze Sceną Lubelską i LUB LAB w Warszawie, realizowała uliczne performance. Taniec współczesny rozpoczął się od warsztatów w Teatru Dada von Bzdulow, w Teatrze Amareya, szkoły jogi, poprzez Akademię Artystyczną w Gdańsku. Jednak największy wpływ wywarła świadoma praca z ruchem własnego ciała z Teatrem Zawirowania w Warszawie. Od 2018 r związana z Teatrem 2u1 z Poznania, który porusza tematy ważne i czasem niewygodne społecznie poprzez teatr obrazu, ruchu, techniki tańca butoh oraz modern. Nie rzadko środkiem dialogu z publicznością jest interakcja z widzem, gdzie tak na prawdę wszystko się wydarza. Z Teatrem 2u1 zagrała feministyczne spektakle pt. “Kolory” i “Szamanka” na festiwalach.
Z Teatrem Amareya uczestniczyła w projekcie Polka.Dot. Brała udział w licznych happeningach i eksperymentach teatralnych oraz społecznych dotyczących ekologii i praw kobiet.
Obecnie pracuje nad własnym projektem w formule work in progress pt. “El Nino”, który miał premierę na tegorocznej Wiosce Teatralnej “Symbioza” w Węgajtach spotykając się z ciepłym przyjęciem publiczności. Lubi przebywanie nad morzem, ruch i wodę w każdej postaci, a także turystykę pieszą. Piszę prozę, czasem wyjdzie jakiś wiersz. Lubi literaturę południowoamerykańską.
 
Bolox aka Bolec - Robert Kamiński - Gdański teksciarz, muzyk, wokalista i producent, zwiazany z Trómiejską sceną niezależną. Brał udział w wielu projektach muzycznych w kraju i za granicą. Między innymi: Amok, Medusa, Migrant Culture Assosiation Project, Monsignore Porcellio, Gaj Ojców... Zdobywca wielu nagród na festiwalach i przeglądach. Wielokrotny laureat Festiwalu Kaszubskiej Muzyki Tradycyjnej Cassubia Cantat. Współtwórca i lider legendarnego Kciuk & The Fingers. Założyciel free/elektronicznego trio KGM (Kamiński/Glooshenko/Maliszewska) klawiszowiec post punkowego Morealless. Obecnie członek Gdynia Improwisers Orchestra i wokalista Ska formacji Skabalaba. Muzykę elektroniczną wydaje pod szyldem Bolox.