Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jestem z Gdańska: warsztaty dla rodziny

A
A

sala zabaw w Europejskim Centrum Solidarności

fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Masz 7–12 lat, mieszkasz w Gdańsku i chcesz, żeby dobrze Ci się tu żyło? Czy każdy mieszkaniec, nawet niedorosły, może mieć wpływ na otocznie, w którym mieszka? Jakie inspiracje do dobrego życia w swoim mieście płyną z historii?

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na program dla rodzin, które wspólnie z edukatorką co miesiąc poznają jedną salę wystawową ECS, rozwiążą zadania i poszukają w historii pomysłów na dobre działania w swoim mieście.

Jesteś z Gdańska. Czy gdańszczanką, gdańszczaninem może zostać każdy? Ludzie wyjeżdżają i przyjeżdżają, zmieniają adresy. Jedni chcą, a inni muszą. Bywa tak, że nowym mieszkańcom potrzebna jest pomoc, bo nie mają niczego. W dziejach Polski też był taki trudny czas. Na wystawie sprawdzimy, skąd kilkadziesiąt lat temu docierały do Gdańska i do całej Polski paczki i dlaczego wszyscy na nie czekali.

JESTEM Z GDAŃSKA / cykl

    czas | ok. 1,5 godziny
    dla kogo | dla rodzin z dziećmi w wieku 7–12 lat
    miejsce | w zależności od tematu: ECS, stocznia, sąsiedztwo
    zbiórka | ECS, hol główny (vis-à-vis kas), szukajcie dużego długopisu Lecha Wałęsy

26/03 - Nie wolno rysować po ścianach?
Czy wygodniej pisze się siedząc przy stole czy na ścianie? Gdzie najlepiej widać, co jest napisane? Po co w ogóle bazgrać po murach? Rozszyfrujemy wystawowe graffiti. Wykonamy własne projekty. Poszukamy w pamięci miejsc, gdzie na gdańskich budynkach są grafitti i napisy. Zastanowimy się, czy powinno się umieszczać rysunki na ścianach.

23/04 - Jak bije serce Gdańska?
Co mają wspólnego suwnica, suknia ślubna i kardiogram? Zwiedzając wystawę stałą Europejskiego Centrum Solidarności i rozwiązując zadania, poznamy kawałek historii Gdańska i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, gdzie i jak bije serce miasta

28/05 - Co było, a nie jest
Wybierzemy się na spacer po stoczni. Poszukamy budynków ze starej mapy i zdjęć. Sprawdzimy, dokąd płynie pływający dok. Odpowiemy wspólnie na pytania: po co nam dźwigi w Gdańsku i dlaczego pewna stara brama przyciąga turystów?

 

Najważniejsze informacje

Data: 2023-03-26 26 marca 2023 r.
Godzina: 11:00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności Plac Solidarności 1, Gdańsk
Wstęp: Bilety 10 zł
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności