Link do opisu wydarzenia: IT DEEL. Jacaszek | Jan Kleefstra | Romke Kleefstra

IT DEEL. Jacaszek | Jan Kleefstra | Romke Kleefstra

Data: 3 lutego 2023 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: Ratusz Staromiejski ul. Korzenna 33/35, Gdańsk
Wstęp: Bilety w cenie 30 zł (ulgowy) i 40 zł (normalny)
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Szczegóły wydarzenia

baner promujący koncet IT DEEL. Jacaszek

 

IT DEEL w języku fryzyjskim oznacza „część” i jest to jednocześnie tytuł wspólnego projektu Jacaszka oraz pochodzących z Fryzji braci - Jana i Romke Kleefstra.

Fryzja to dawna, rolnicza kraina położona nad Morzem Północnym, w północno-wschodniej części Holandii. Obszar ten, pod względem krajobrazu naturalnego, jest zaskakująco podobny do polskich Żuław, co pozwala na przypuszczenie, że fryzyjscy mennonici nie bez powodu upodobali sobie na nowe miejsce zamieszkania deltę Wisły.

IT DEEL jest muzyczno-poetyckim hołdem złożonym Fryzji; jej pejzażowi oraz charakterystycznemu językowi, w którym Jan Kleefstra nieśpiesznie melorecytuje własne teksty. Fryzyjskim słowom towarzyszy muzyka – gitarowe ambienty Romke oraz elektronika Jacaszka. Dla polskiego kompozytora, żyjącego i tworzącego w bezpośrednim sąsiedztwie polskich Żuław, Fryzja okazała się równie bliską inspiracją. W jego elektronice „słychać” zamgloną przestrzeń pól, ciszę i melancholię. 

Projekt jest rodzajem współczesnej ,muzycznej pielgrzymki”, w której tak jak spotykają się siostrzane krainy - Fryzja z Żuławami, tak i wspólną podróż odbywają twórcy z Holandii i Polski.

Występują:

  • Jacaszek: elektronika, aranżacje smyczkowe,
  • Jan Kleefstra: słowa, wokal
  • Romke Kleefstra: gitary, bas, efekty

Michał Jacaszek - kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Współpracuje z artystami wizualnymi i video, choreografami, fotografami oraz reżyserami filmowymi i teatralnymi. Autor muzyki do filmu, teatru, słuchowisk. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej oraz Polskiej Akademii Filmowej. Mieszka w Gdańsku.

The Kleefstra Bros – grupa, którą tworzą bracia: poeta Jan Kleefstra i gitarzysta Romke Kleefstra. Obaj są członkami holenderskich grup muzycznych, m.in. Piiptsjilling, The Alvaret Ensemble, CMKK, Tsjinlûd, Kleefstra|Bakker|Kleefstra oraz innych kolaboracji.