„Ida” | Święto Wolności i Solidarności

„Ida” | Święto Wolności i Solidarności

Data: 2 czerwca
Godzina: 21:00
Miejsce: ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: ECS, Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska

Szczegóły wydarzenia

Europejskie Centrum Solidarności, Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska w ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności zapraszają na kino plenerowe w Strefie Społecznej przy sali BHP. W niedzielę, 2 czerwca, zobaczymy m.in. film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Wstęp wolny.

 

Akcja głośnego, oscarowego filmu Pawła Pawlikowskiego dzieje się w latach 60. w Polsce. Bohaterką „Idy” jest Anna (Agata Trzebuchowska) - nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę (Agata Kulesza), jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są. Poruszający, kameralny, wybitny w obrazie dramat, którym reżyser wraca do rodzinnego kraju. Z wielkim wyczuciem łączy intymną historię młodej kobiety z historycznym i społecznym tłem. 

22 lutego 2015 r. „Ida” zdobyła Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, jako pierwszy pełnometrażowy polski film w historii. W Polsce dzieło Pawlikowskiego zostało uhonorowane m.in. Grand Prix Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz Polskiej Akademii Filmowej.

Projekcja odbędzie się w niedzielę, 2 czerwca, w ramach kina plenerowego w Strefie Społecznej przy historycznej sali BHP. Początek o godz. 21:00. Wstęp wolny.

 

Cały program obchodów na stronie 2019gdansk.pl.

Oprac. AO

Miejsce