Link do opisu wydarzenia: Gdańskie Dni Kaszubskie

Gdańskie Dni Kaszubskie

Data: 8 - 14 czerwca 2023 r.
Miejsce: Gdańsk Główne Miasto: Wyspa Ołowianka, Targ Rybny, Hevelianum ul. Gradowa 6, Kościół św. Jana ul. Świętojańska 50, Dom Uphagena Długa 12, Gdańsk
Organizator: Zrzeszenie Kaszubko - Pomorskie
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

W dniach 8-14 czerwca 2023 r. w Gdańsku odbędzie się największe kaszubskie wydarzenie kulturalne w Gdańsku, które uwypukli kaszubską tkankę miasta w jego wielokulturowej tożsamości.

kobiety i mężczyzna w strojach kaszubskich siedzące pod chatką

fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

 

plakat promujący Gdańskie Dni KaszubskiePrzybyli goście odkryją na nowo kaszubską muzykę, rybackie rzemiosło, rękodzieło, regionalną kuchnie, złożoną historię, ciekawą literaturę, a także poznają najważniejsze kaszubskie ciekawostki związane z grodem Neptuna. 

W ramach Kaszëbë Music Festival (8 i 10 czerwca) na scenie zlokalizowanej na gdańskiej Ołowiance (a dokładniej na parkingu Filharmonii Bałtyckiej) wystąpią zespoły i muzycy kaszubscy tacy jak: Zespół Drëszë, Rybacka Orkiestra Dęta z Jastarni, Kiev Office, ZPiT Sierakowice, ZPiT Gdańsk, Slavko The Violinist, Chór Scherzi Musicali, Zespół Tańca Ludowego Neptun oraz Zofia Muchowska. W przerwie pomiędzy występami odbędą się rozmowy z kaszubskimi twórcami, animatorami kultury. Przed sceną będzie można odpocząć na leżakach orzeźwiając się np. kaszubskim piwem.

Oprócz muzycznej warstwy na Ołowiance odbędzie się również Jarmark Kaszubski, na którym gdzie będzie można poznać i zakupić regionalne produkty oraz przeprowadzone będą warsztaty dla najmłodszych.

Naszą ideą jest odtworzenie tradycji rybołówstwa jaką kultywowali w Zatoce Gdańskiej kaszubscy rybacy. „Fischmarkt w Gdańsku”, który odbędzie się w sobotę 10 czerwca na Targu Rybnym nawiąże do wielowiekowej tradycji gdańskiego targu sięgającego XIV wieku. Rybacy z Półwyspu Helskiego przywozili tu tradycyjnymi łodziami - pomerankami złowione przez siebie ryby. Zapraszamy do odtworzonej wioski rybackiej oraz na inscenizację przypłynięcie łodzi rybackich, wyładunku ryb, pokaz targu – sprzedaży i oporządzenia ryb w tradycyjnych strojach przy użyciu historycznych sprzętów i narzędzi, organizację tradycyjnej chaty rybackiej. Fischmarkt rozpoczyna się o godz. 12.00 barwnym przemarszem inscenizatorów oraz gości z Targu Rybnego do Dworu Artusa po klucze do bram miasta.

Zapraszamy do zwiedzania wystaw poświęconych wybitnym Kaszubom i historii naszych ziem oraz na spacery śladami kaszubskimi po Gdańsku. Również w ramach Gdańskich Dni Kaszubskich organizujemy spotkanie otwarte w salonie Domu Uphagena w dniu 14 czerwca o godz. 17:00  o „Postaciach gdańskiego pogranicza”.

W poniedziałek 12 czerwca na scenie „Malarnia” w Teatrze Wybrzeże wystąpi grupa teatralna „Zymk” z kaszubskojęzyczną sztuką „Splotłô słoma”To muzyczno-teatralne widowisko z elementami pantomimy. Główną tematyką jest roczny cykl obrzędowy oraz rytuały powiązane z życiem człowieka.

Organizatorzy zapraszają wszystkich do bliższego poznania kaszubskiej kultury. Zagłębienia się w tożsamość regionu, język kaszubski oraz odkrycia własnych inspiracji pomorskiej krainy w dniach 8-14 czerwca!