Link do opisu wydarzenia: Film: "Trzy kolory. Czerwony"

Film: "Trzy kolory. Czerwony"

Data: 1 czerwca
Godzina: 22.50
Miejsce: Przy sali BHP, kino plenerowe, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6
Wstęp: wolny
Organizator: ECS, Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska

Szczegóły wydarzenia

Projekcja filmu w reżyserii Krzysztofa Kieslowskiego z 1994 roku

"Trzy kolory. Czerwony" - ostatnia część tryptyku (wcześniejsze filmy to "Niebieski" i Biały") nawiązujące do barw francuskiej flagi i haseł Wielkiej Rewolucji Francuskiej: wolność, równość, braterstwo.

20-letnia modelka Valentine (Irene Jacob) potrąca samochodem psa. Chce oddać go właścicielowi, którym jest były sędzia (Jean-Luis Trintignant), ale ten odmawia. Mimo początkowej niechęci (m.in. dlatego, że sędzia podsłuchuje sąsiadów, czym modelka jest oburzona), między młodą kobietą a zgorzkniałym starym mężczyzną rodzi się przyjaźń. 

Film - jak i cały cykl - cieszył się ogromną popularnością zagranicą. "Trzy kolory. Czerwony" zdobył wiele wyróżnień, m.in. Nagroda im. Georgesa Meliesa, nagroda Stowarzyszenia Krytyków Filmowych w Los Angeles w kategorii film obcojęzyczny, nagroda Stowarzyszenia Krytyków Filmowych w Nowym Jorku w kategorii film obcojęzyczny, Nagroda Główna "Air Canada" w Vancouver, Nagroda Głowna na festiwalu w Valparaiso, Cezar za muzykę Zbigniewa Preisnera.

"Trzy kolory. Czerwony" był nominowany w trzech kategoriach do Oscara: reżyseria - Krzysztof Kieślowski, scenariusz oryginalny - Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz, zdjęcia - Piotr Sobociński. 

Po premierze filmu w 1994 roku Kieślowski oświadczył, że przestaje robić filmy. Był to rzeczywiście ostatni film tego reżysera, który dwa lata później - w wieku 55 lat - zmarł po przebytej operacji serca. 


Cały program obchodów na stronie 2019gdansk.pl.

oprac. WG

fot. materiały prasowe

Miejsce