Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Festiwal filmowy Euroshorts

58 filmów krótkometrażowych z całego świata można będzie zobaczyć na festiwalu Euroshorts 2018 Młodzi filmowcy, który rozpocznie się 26 listopada w Gdańsku. Wstęp na projekcje, koncerty i do klubu festiwalowego jest wolny, a widzowie, którzy obejrzą i ocenią wszystkie filmy, mogą wygrać 500 zł.

A
A

Festiwalowy tydzień rozpocznie się w znanej gdańskiej Bibliotece pod Żółwiem polskim filmem "Pani Minister tańczy" (1937) w reżyserii Juliusza Gardana, który działał w okresie międzywojennym (w trakcie realizacji miał 36 lat). Gościem specjalnym wydarzenia będzie piosenkarka i aktorka Tola Mankiewiczówna (1900-1985), z którą widzowie będą mogli zrobić "selfie".

W kolejnych dniach najnowsze filmy krótkometrażowe filmowców-debiutantów z 29 krajów będą walczyć o nagrodę główną, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska, nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Filmy z naszego konkursu to kilkadziesiąt fascynujących spojrzeń na świat, na miłość, na kino. W tym roku wyróżnia je coś, co można nazwać "przekraczaniem granic". Młodzi twórcy mają silną potrzebę zamanifestowania swego światopoglądu. Uwielbiam ich szczerość, ambicję i odwagę” - mówi Kaja Wilengowska, filmoznawczyni, główna selekcjonerka festiwalu.

Autorów wielu z filmów można będzie spotkać w Gdańsku, w Bibliotece "Filii Gdańskiej" przy ul. Mariackiej, w Nadbałtyckim Centrum Kultury i klubie festiwalowym - Klubogalerii NAGU, wśród obrazów - dźwigów stoczniowych, stworzonych przez Agnieszkę Nagórską.

Dla osób zainteresowanych tworzeniem dźwięku organizatorzy festiwalu przygotowali konkurs na mini-słuchowisko, poświęcony pamięci zmarłego w 2016 roku reżysera radiowego Jerzego Tuszewskiego, współzałożyciela pierwszego polskiego DKF-u w Warszawie (w 1955 r). Aby wygrać, należy zrealizować 5-minutowy materiał dokumentalny, nawiązujący do tematu: „film krótkometrażowy, widzowie i twórcy”. Partnerem konkursu jest Radio Uniwersytetu Gdańskiego – MORS, które wyemituje wyróżnione prace.

Z myślą o najmłodszych widzach odbędą się warsztaty plastyczno-językowe „Afrykańska przygoda Hani”. Naomiast miłośnicy tajemnic Gdańska będą mogli realizować 2-minutowe filmy, poświęcone ulicom miasta, w ramach projektu Filmujemy Gdańsk! 7.

Finał festiwalu i wręczenie nagród, 1 grudnia 2018 r. w Ratuszu Staromiejskim NCK poprzedzi premiera słynnej taśmy "Amerykański Film Reklamowy 2018" – wyboru najlepszych światowych filmów reklamowych z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku – oraz koncert poznańskiej grupy Abstract Kultur pod hasłem "Wspominając Stanleya Kubricka - Tribute to Stanley Kubrick". Koncert przygotowała znana trójmiejska wytwórnia muzyczna - Nasiono Records.

Po premierowym tygodniu na Wybrzeżu - wydarzenia festiwalowe przeniosą się do Warszawy, Zielonej Góry i Katowic.

W Warszawie czeka nas wyjątkowe wydarzenie - warsztaty dubbingu filmowego, prowadzone przez legendarną czeską reżyserkę - Olgę Walló.

Informacje o festiwalu można znaleźć na stronach:
euroshorts.pl
facebook.com/euroshorts
twitter.com/euroshorts
filmujemy-miasta.pl/gdansk

Konkurs: 58 filmów z 29 krajów
Afganistan, Australia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Indie, Iran, Izrael, Japonia, Kanada, Niemcy, Nowa Zelandia, Pakistan, Polska, Rosja, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, USA

////////// 27 Międzynarodowy Festiwal Filmowy EUROSHORTS 2018 Młodzi filmowcy, Gdańsk 26.11 – 2.12.2018, Warszawa, Katowice, Zielona Góra

Projekt realizowany w ramach 100-lecia odzyskania niepodległości i Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Patronat honorowy Prezydent Miasta Gdańska, Marszałek Województwa Pomorskiego

Współfinansowanie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Województwo Pomorskie, Klinika Stomatologiczna Renaty Dublickiej

Partnerzy AICP – Association of Independent Commercial Producers - New York, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Klubokawiarnia NAGU, Nasiono Records, BWA Zielona Góra, Czeskie Centrum w Warszawie, Warsztat Warszawski, Galeria Bielska BWA, Kinoteatr Projekt, Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, Festiwal Busho w Budapeszcie, Filmoteka Narodowa, Kino Kosmos w Katowicach, Kino KDK – Kutno, O!PLA, Krowarzywa, Manekin

Patronat medialny Radio Gdańsk, www.gdansk.pl, FilmFreeway, Radio Uniwersytetu Gdańskiego MORS, KINO, trojmiasto.pl

Program 27 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Euroshorts 2018 Młodzi filmowcy

26.11 poniedziałek
godz. 18.00 – 19.15 Biblioteka pod Żółwiem, ul. Św. Ducha 111/113
Pani Minister Tańczy (1937) – reż. Juliusz Gardan (1901-1944)
sound remake 2018 czyli z piosenkami śpiewanymi na żywo

godz. 19.30 – 20.45 Biblioteka pod Żółwiem, ul. Św. Ducha 111/113
filmy krótkometrażowe 1 „Uciekinierzy / Fugitives” (1 godz. 11 min.)
Oblężenie (A Siege), FAB, 23:21, reż./dir István Kovács, Hungary/Węgry
Lopsang, DOK, 10:28, reż./dir Ayunga Khiyad, Niemcy/Germany
Hamama & Caluna, DOK, 22:40, reż./dir Andreas Anuuk Muggli, Szwajcaria/Switzerland
Uciekinierzy (Labour), FAB, 14:55, reż./dir Aria Azizi, Afganistan – Niemcy/ Afg-Ger

od godz. 21 Klubogaleria NAGU, ul. Pańska 1/2
filmy krótkometrażowe 2 „Wkręceni w muzykę / Driven By Music” (55 min.)
W rytmie (Accord), FAB, 03:33, reż./dir Johan Erik Lallerstedt, USA
Koncert w wulkanie (The Volcano Concert), DOK, 20:17, reż./dir Przemysław Wawrzyniak, Polska/Poland
Jak w zegarku (Kick Tac), FAB, 23:25, reż./dir Félix Farny, Francja/France
Odwieczne wibracje (Eternal Resonance), EXP, 8:00, reż./dir, Indira Solovieva, Francja/France
Kac (Hangover), FAB, 8:27, reż./dir Maria Fomina, Rosja/Russian Federation

27.11 wtorek
godz. 18.00 – 19.15 Biblioteka pod Żółwiem, ul. Św. Ducha 111/113
filmy krótkometrażowe 3 „Ja i Ty / Me And You” (1 godz. 10 min.)
Mom Dad My Band, EXP, 10:00, reż./dir Ewa Sadowska, Polska/Poland
Tulip i Yannis (Tulip and Yannis), ANI, 5:48, reż./dir Lewis Keeling, Wielka Brytania/United Kingdom
Bez Adeeny (After Adeena), FAB,19:52, reż./dir Kulbir Singh, Singapur/Singapore,
Poezja umiera, gdy kończy się wiersz (Poetry Only Dies When It Ends), FAB, 15:00, reż./dir Adelaida Lamas, Hiszpania/Spain
Między nami (Between Us), DOK, 30:00, reż./dir Maciej Miller, Polska/Poland

19.30 – 20.45 Biblioteka pod Żółwiem, ul. Św. Ducha 111/113
filmy krótkometrażowe 4 „Modny świat / A Fancy World” (1 godz. 6 min.)
Rower Robsona (Bob's Bike), ANI, 1:30, reż./dir Hubert Dłużniewski, Polska/Poland
Dziku (The Beast), FAB, 22:21, reż./dir Kamila Chojnacka, Polska/Poland
Spadek (Inheritance), ANI, 5:48, reż./dir George Kalofolias, George Mpaourdas, Grecja/Greece
Chcę uwierzyć (I Want to Believe), FAB, 15:53, reż./dir Matúš Ryšan, Słowacja/Slovakia
Dobrzy ludzie (Good People), FAB, 20:00, reż./dir Gregory Kohn, USA

od godz. 21 Klubogaleria NAGU, ul. Pańska 1/2
Klub festiwalowy – spotkania z twórcami

28.11 środa
godz. 18.00 – 19.15 Biblioteka „Filia Gdańska” ul Mariacka 42
filmy krótkometrażowe 5 „Czas na decyzję / Time To Decide” (1 godz. 6 min.)
Drzewo mandarynkowe (The Mandarin Tree, Mandalina Agaci), FAB, 17:58, reż./dir Cengiz Akaygün, Niemcy/Germany
Przyprawiając kobiecie rogi (A Pair Of Horns On A Female Homo Sapiens, شاخدار  - Shakhdar), FAB, 10:00,  reż./dir Saleh Kashefi, Iran/Islamic Republic of Iran
Temat. Ona (SHE.TEMA.OHA), FAB, 24:50, reż./dir Cristiana Forte, Estonia
Morale żołnierza (Mit im Bund), FAB, 13:06, reż./dir Lukas Nathrath, Niemcy/Germany
Wspomnienia z Fukushimy (Memories), EXP, 5:48, reż./dir Takamasa Iwasaki, Japonia/Japan

godz. 19.30 – 20.45 Biblioteka „Filia Gdańska” ul Mariacka 42
filmy krótkometrażowe 6 „Zabawa bez przerwy / Non-Stop Fun” (1 godz. 10 min.)
Para z każdego rodzaju (Two of Every Kind), ANI, 8:38, reż./dir Efrat Chen Weiss, Naor Zana, Neta Bar, Izrael/Israel
Gry pogrzebowe (Funeral Games, Troc Mort), FAB, 14:59,reż./dir Martin Darondeau, Francja/France
Wonderpussy – Rodzinna Legenda (Csodapunci), FAB, 13:30, reż./dir Rozália Szeleczki, Węgry/Hungary
Wilson, FAB, 3:26, reż./dir,John  Ogunmuyiwa, Wielka Brytania/United Kingdom
Paryżu – wygrałeś (Paris you got me), FAB, 09:02, reż./dir Julie Boehm, Niemcy/Germany
Łowca talentów (Talent Scout, Cazatalentos), ANI, 7:00, reż./dir José Herrera, Hiszpania/Spain
Ja, Rose (I, Rose), FAB, 13:02, reż./dir Daniele Guerra,Wielka Brytania/United Kingdom

od godz. 21 Klubogaleria NAGU, ul. Pańska 1/2
Klub festiwalowy – spotkania z twórcami

29.11 czwartek
godz. 18.00 – 19.15 Biblioteka „Filia Gdańska” ul Mariacka 42
filmy krótkometrażowe 7 „Za daleko? / Too Far?” (1 godz. 8 min.)
Cykl (Circuit), ANI, 8:41, reż./dir Delia Hess, Szwajcaria/Switzerland
Dwie sekundy ciszy (Two Seconds Of Silence, Dos Segundos De Silencio), FAB, 15:55, reż./dir Felipe Sanz, Hiszpania/Spain
Matki pianistów (Piano Mums, 钢琴虎妈), FAB, 10:00, reż./dir Ellie Hayward, Australia
Ciało nie kłamie (Movement Never Lies), EXP, 3:34, reż./dir Ang?le Methangkool-Robert, Francja/France
Prawa ruchu (Laws of Motion), EXP, 3:14, reż./dir Jeppe Lange, Dania/Denmark
Komik (Stand Up), FAB, 10:33, reż./dir Vertti Virkajärvi, Finlandia/Finland
Krowy nie umieją pływać (Kühe können nicht schwimmen, Cows Can't Swim), FAB, 22:47, reż./dir Jonas Möllmann, Niemcy/Germany

godz. 19.30 – 20.45 Biblioteka „Filia Gdańska” ul Mariacka 42
filmy krótkometrażowe 8 „Zanim zrozumiesz / Before You Understand” (1 godz. 12 min.)
Dziewczyna z Delty Mississippi (The Delta Girl), FAB, 16:14, reż./dir Jaclyn Bethany, USA
Mała (The Little One, Malá), ANI, 9:53, reż./dir Diana Cam Van Nguyen, Czechy/Czech Republic
Nowy Bronx (New Bronx), FAB, 14:59, reż./dir Filip Ignatowicz, Polska/Poland
Wyciszenie (Mokuso), FAB, 14:38, reż./dir Moreno Cabitza, Szwajcaria/Switzerland
Podwórkowy blues (Schoolyard Blues, Skolstartssorg), FAB, 16:36, reż./dir Maria Eriksson-Hecht, Szwecja/Sweden

od godz. 21.00 Klubogaleria NAGU, ul. Pańska 1/2
filmy krótkometrażowe 8A „Amsterdam w Gdańsku / Amsterdam in Gdańsk” (20 min.)
Radio Voorwaarts, DOK, 20:00, reż./dir. Mateo Vega, Holandia/Netherlands
Spotkanie z twórcami filmu – reżyserem Mateo Vegą i producentem Yaneshem Mejimanem (Holandia)

30.11 piątek
godz. 18.00 – 18.30 Biblioteka „Filia Gdańska” ul Mariacka 42
filmy krótkometrażowe 10 (seans dla dzieci / for Kids) „Tu są super filmy / Cool Movies Are Here” (27 min.)
Wiśniowi bracia (The Cherry Brothers, Les Frères Cerise), ANI, 1:00, reż./dir Myriam L. Obin, Kanada/Canada
Cytryna i kwiat czarnego bzu (Lemon & Elderflower), ANI, 2:41, reż./dir Ilenia Cotardo,Wielka Brytania/United Kingdom
Pakujemy się (Pack It Up), ANI, 4:05, reż./dir Jana Bula, Kevin Duong, Samuel Flores, Kitjan Lau, Szwajcaria/Switzerland
Patrz sercem (With the Heart), ANI, 1:50, reż./dir Alice Sinkner, Kanada/Canada
Wiosenny romans (Spring Fling), ANI, 02:29, reż./dir Lisa Toft,Nowa Zelandia/New Zealand
Klub pstrokatych (The Stained Club), ANI, 6:39, reż./dir Mélanie Lopez, Simon Boucly, Marie Ciesielski, Alice Jaunet, Chan Stéphie Peang, Béatrice Viguier, Francja/France
Kiedy Ziemia nie przyciąga (No Gravity, Sans Gravité), ANI, 7:56, reż./dir Charline Parisot, Jérémy Cissé, Fioretta Caterina Cosmidis, Flore Allier-Estrada, Maud Lemaître-Blanchart, Ludovic Abraham, Francja/France

18.30 – 19.15 Biblioteka „Filia Gdańska” ul Mariacka 42
filmy krótkometrażowe 9 „Droga / The Way” (1 godz. 6 min.)
Boska ścieżka (The Divine Way, La Via Divina), EXP, 15:00, reż./dir Ilaria Di Carlo, Niemcy/Germany
Gwiezdny pył (Stardust), ANI, 2:05, reż./dir Elena Volozneva, Polska/Poland
Jastarnia 1974, EXP, 5:11, reż./dir Agnieszka Artemiuk, Polska/Poland
Kraj dla Glorii (Stato di Gloria), FAB, 18:00, reż./dir Matteo Vegetti, Włochy/Italy
Na drugą stronę (To the Other Side), FAB, 15:30, reż./dir Mery Gobec, Słowenia/Slovenia
Nauczyciel Javed (Javed), FAB, 16:00, reż./dir, Tariq Bashir, Pakistan
Opiekun (Pǔ Yùn, 樸運), FAB, 14:42, reż./dir Shreela Agarwal, Indie/India

od godz. 21.00 Klubogaleria NAGU, ul. Pańska 1/2
Best of Busho 2018 – Filmy węgierskie z Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Busho” w Budapeszcie.
Spotkanie z Charlotte Symmons, współorganizatorką festiwalu Busho Budapest Short Film Festival

1.12 sobota
godz. 17.00 – 18.15 Ratusz Staromiejski - Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35
Amerykański Film Reklamowy 2018 Sztuka i technika – premiera pokazu
godz. 18.30 – 20.45 Ratusz Staromiejski - Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35

Finał Festiwalu
1. Koncert „Abstrakt Kultur – Tribute to Stanley Kubrick” (przedstawia Nasiono Records)

2. Wręczenie nagród:
- Konkursu Międzynarodowego Euroshorts 2018
ufundowanych przez Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego i Polski Instytut Sztuki Filmowej

- Konkursu Filmujemy Gdańsk! 7
- Konkursu na relację dźwiękową z festiwalu realizowanego przy współpracy Radia UG Mors
3. Projekcja nagrodzonych filmów

od godz. 21 Klubogaleria NAGU, ul. Pańska 1/2
Mikroparty

2.12 niedziela
godz. 12.00 Klubogaleria NAGU, ul. Pańska 1/2
Warsztaty „Afrykańska przygoda Hani” i seans filmowy dla dzieci wraz z opiekunami (czas: ok 1 godz.)