Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest organizowany każdego roku w połowie września. W 2021 roku obchody przypadają na okres od 16 września do 22 września.

A
A


baner promujący dzień bez samochodu 22 września 2021 rok

 

Zbliżają się obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

W zainicjonowanej przez Komisję Europejską kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu miasto Gdańsk bierze udział od wielu lat, także w tym roku. Przez cały tydzień w Europie, władze samorządowe oraz inne zaangażowane podmioty zachęcają mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych i poprawy jakości życia. Celem działań jest promocja ekologicznych form mobilności, takich jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny czyli łączenie różnych gałęzi transportu. Przesłanie tegorocznej edycji kryje się pod hasłem "Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie".

 Kampania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu skupia się głównie na:

    - zachęceniu jak największej liczby osób do używania alternatywnych form transportu takich jak komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa,
    - zwiększeniu świadomości oraz informowaniu o związanych z masową motoryzacją negatywnych konsekwencjach dla jakości życia,
    - pokazaniu miasta bardziej przyjaznego mieszkańcom.

Rozwój polskich miast i gmin oraz poprawa jakości życia wszystkich mieszkańców – to główne powody, dla których samorządy są zachęcane do aktywnego włączenia się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Udział w wydarzeniu to także szansa na promowanie swoich miejscowości, ciekawych pomysłów i inicjatyw, które rozwijają lokalny transport.

baner promujący Dzień Elektromobilności, który odbędzie się 18 września, w godzinach od 10.00 do 18.00 na Wyspie Ołowianka

 

W ramach ETZT, Miasto Gdańsk wraz z partnerem głównym wydarzenia, firmą SunSol, zaprasza na Dzień Elektromobilności, który odbędzie się 18 września, w godzinach od 10.00 do 18.00 na Wyspie Ołowianka. Jest to pierwsza tego typu impreza w całości poświęcona tematyce elektromobilności. Pośród licznych atrakcji każdy, bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie. Będzie można odwiedzić strefę UTO (Urządzeń Transportu Osobistego) i zobaczyć jak przerobić zwykły rower na rower elektryczny. Będzie możliwość przetestowania hulajnóg oraz rowerów elektrycznych. Zobaczenia, jak wyglądają pojazdy wolnobieżne oraz hulajnogi elektryczne nie tylko te najbardziej popularne, ale i te bardzo szybkie i wyczynowe!

Najmłodszych zapraszamy na tor wyścigowy napędzany siłą własnych nóg, a to co wyróżnia tą atrakcję, to to, że auta zasilane są za pomocą Energorowerów, a więc szybkość i technika pedałowania ma bezpośrednie przełożenie na prędkość i styl jazdy samochodzików na torze. Przejazd poprzedzony zostanie 10-15 minutowym kursem przygotowawczym, którego zadaniem jest wyjaśnienie, w jaki sposób tworzy się prąd pod wpływem pedałowania oraz poznaje jego najlepsze techniki! Tor będzie znakomitym źródłem rozrywki zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych.
Zapraszamy również do Strefy edukacyjnej, w której pokazane zostaną korzyści wynikające z zastosowania różnych źródeł energii.

Tradycyjnie, dnia 22 września, zapraszamy do świętowania Dnia bez Samochodu. Zamiast auta wybierzmy komunikację miejską, rower lub hulajnogę. W ten dzień, za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu, właściciel lub współwłaściciel pojedzie komunikacją miejską za darmo.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zbiega się również ze startem IX edycji gry rowerowej "Rowerem do Pracy i Szkoły - Kręć Kilometry dla Gdańska".

Więcej informacji na: Rowerowy Gdańsk | Facebook