Link do opisu wydarzenia: Chris Niedenthal. Polska - Chiny - Europa 1989 | Święto Wolności i Solidarności

Chris Niedenthal. Polska - Chiny - Europa 1989 | Święto Wolności i Solidarności

Data: 3 czerwca-30 września 2019 r.
Godzina: 10:00-20:00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: ECS, Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska

Szczegóły wydarzenia

Europejskie Centrum Solidarności w ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności zaprasza do sali wystaw czasowych na prezentację fotografii Chrisa Niedenthala. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 3 czerwca, o godz. 18:00, ekspozycja potrwa do 30 września. Wstęp wolny.

fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Chris Niedenthal zabiera nas w podróż w czasie, do historii - zdawać by się mogło - nieodległej, bo czymże w dziejach świata jest 30 lat, a tak nieprawdopodobnej, jak mur dzielący Europę na pół oraz przydomki „socjalistyczna” i „ludowa” w nazwach państw bloku wschodniego.

Ciekawym kontrapunktem okaże się dla widza opowieść o pokojowej manifestacji studentów na placu Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen) w Chinach, największym publicznym placu na świecie, która przerodziła się w masakrę na niewyobrażalną skalę. 

- Warto spojrzeć wstecz, a przy okazji zastanowić się, jak długą drogę przeszła Polska, Europa i świat przez te trzy dekady - zachęca do obejrzenia wystawy prof. Antoni Dudek.

Chris Niedenthal miał to szczęście, że znalazł się we właściwym czasie i we właściwym miejscu.

Rok 1989 był dla niego niezwykle pracowity. Fotografował wówczas dla amerykańskiego tygodnika „Time”, którego redakcja wyczuwała wzrastające napięcie w Europie Wschodniej. W marcu miał ukazać się numer specjalny o tzw. nowym Związku Radzieckim. Odwiedził Polskę, ZSRR, Czechosłowację, Węgry, NRD, Bułgarię, Rumunię… Także Chiny, gdzie w maju 1989 roku dokumentował wizytę Michaiła Gorbaczowa. 

- Cały blok wschodni chylił się ku upadkowi, na sile przybierały demokratyczne ruchy społeczne - wspomina Chris Niedenthal. - 1989 był rokiem wielkich nadziei i niezwykłych ludzi.

Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 3 czerwca, o godz. 18:00.

 

WYSTAWA REALIZOWANA DZIĘKI WSPARCIU FINANSOWEMU MIASTA POZNANIA

 

Cały program obchodów Święta Wolności i Solidarności na stronie 2019gdansk.pl

 

Miejsce