Link do opisu wydarzenia: "Beton" – spektakl inspirowany historią najdłuższego gdańskiego falowca

"Beton" – spektakl inspirowany historią najdłuższego gdańskiego falowca

Data: 9 grudnia 2022 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Gdański Archipelag Kultury ul.Dworcowa 9, Gdańsk
Organizator: Gdański Archipelag Kultury

Szczegóły wydarzenia

Na tle zdjęcia falowca mężczyzna ubrany w biały golf, zielone spornie i czarne okulary

mat. Miejski Teatr Miniatura

„Beton” to fikcja sceniczna o inżynierze, twórcy najdłuższego gdańskiego falowca. Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość. Tragizm losu inżyniera polega na tym, że niezależnie od wysiłków, które podejmuje, by wpłynąć na kształt przyszłości swojej i świata – nie jest on nigdy w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, które często, mimo jego dobrych intencji, odnoszą skutek przeciwny do zamierzonego.

Spektakl jest adaptacją nagradzanej powieści „Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej. Wykonawca głównej roli i autor scenografii Wojciech Stachura otrzymał za ten spektakl wiele nagród, w tym trzy ogólnopolskie – nagrodę Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA dla najbardziej obiecującego aktora młodego pokolenia, nagrodę w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz niedawno nagrodę pierwszej edycji Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy Słupsk-Ustka 2022. Nagrodę na festiwalu otrzymał także reżyser przedstawienia Michał Derlatka, który już wcześniej został wyróżniony za reżyserię „Betonu” Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska za 2020 rok.

Beton
na podstawie powieści Latawiec z betonu Moniki Milewskiej
adaptacja i reżyseria: Michał Derlatka
animacje i multimedia: Sebastian Łukaszuk
muzyka: Sarapata Sound Workers
koncepcja scenografii i lalek: Wojciech Stachura
konsultacje konstrukcyjne scenografii: Beniamin Straszewski
reżyseria świateł: Maciej Iwańczyk
wykonanie: Wojciech Stachura
wykonanie piosenek: Marta Złakowska
głosy: Zofia Bartoś, Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Srebrowski
czas trwania: 65 min (bez przerwy)

Spektakl został zrealizowany w ramach projektu „Falowiec, czyli podróż w historię” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra

O artystach

 

Monika Milewska Doktor historii, eseistka, poetka, dramatopisarka, adiunkt w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła Uniwersytet Warszawski, Szkołę Nauk Społecznych w Warszawie i EHESS w Paryżu. Stypendystka m.in. Ministra Kultury, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Rządu Francuskiego, Rządu Włoskiego, Akademii Amerykańskiej w Rzymie, Centrów Pisarzy w Rodos i Visby. Laureatka licznych konkursów poetyckich i dramaturgicznych
nominacja do Nagrody Nike i stypendium „Polityki”. Laureatka Pomorskiej Nagrody Literackiej za książkę „Latawiec z betonu” 2019.

 

Michał Derlatka Reżyser teatralny, aktor, lalkarz, od września 2019 r. dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miniatura. Pochodzi z Trójmiasta. Ukończył wydziały: aktorski (PWST Wrocław) oraz reżyserii teatralnej (PWST Kraków/Wrocław), studiował też reżyserię i dramaturgię w Hiszpanii (Institut del Teatre, Barcelona). Specjalizuje się w przedstawieniach teatru formy i teatru młodego widza. Stypendysta MKiDN, wyróżniany i nagradzany lokalnie i ogólnopolsko. Ma na koncie ponad czterdzieści realizacji teatralnych (nie licząc realizacji niemal trzydziestu udramatyzowanych lektur) w Polsce, Hiszpanii, Czechach i na Słowacji.

Wojciech Stachura Aktor-lalkarz, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza na Wydziale Sztuki
Lalkarskiej, od 2014 r. w zespole Teatru Miniatura w Gdańsku. Ma na swoim koncie wiele wyróżnianych przez krytyków i widzów ról, m.in. Zbyszka w nagradzanych wielokrotnie „Krzyżakach” H. Sienkiewicza i Świni w „Buncie” W. Reymonta w reż. J. Roszkowskiego, Androida Boui w „Kosmitach” M. Wojtyszko w reż. J. Krofty, Kota w „Pinokiu” C. Collodiego w
reż. P. Szkotaka, Ruska w „Wielorybie” J. Limona w reż. J. Głomba. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Gdańska, współ-pracując z różnymi instytucjami, m.in. Filharmonią Bałtycką, Operą Bałtycką, Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego. Jest wiceprezesem Fundacji KonglomeArt. W 2019 r. powstały z jego inicjatywy i pomysłu spektakl „Papety po raz pierwszy w Polsce” w reż. M. Derlatki zdobył główną nagrodę nurtu off 40. Festiwalu Polskiej Piosenki Aktorskiej. Wojciech Stachura gra tam rolę Dziadka Ryszarda Papeta. W 2020 r. w Teatrze Miniatura powstał serial dla dzieci „Papety: z ostatniej chwili”, w którym stworzone przez niego Papety zaznajamiały dzieci z zasadami panującymi podczas pandemii. Do tej pory seria ma ponad 100 tysięcy wyświetleń na Facebooku. W 2020 r. Wojciech Stachura otrzymał Nagrodę Prezydent Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Sebastian Łukaszuk Urodzony w 1988 r. w Białymstoku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku
Komunikacja Wizualna ze specjalnością animacji, która jest jego pasją. Fan nowych technologii wizualnych, a także niebanalnych koncepcji i form poruszania obrazem. Swoje interdyscyplinarne zainteresowania wykorzystuje reżyserując krótkie spoty promocyjne oraz projektując scenografie teatralne często zawierające w sobie elementy cyfrowych multimediów. Od 2014 r. prowadzi MUMA Studio, które zajmuje się tworzeniem, realizacją, produkcją i postprodukcją materiałów animowanych oraz filmowych, takich jak: spoty reklamowe i wizerunkowe, prezentacje i pokazy
multimedialne, wizualne efekty specjalne. Sarapata Sound Workers, czyli Michał i Mateusz Sarapata Bracia producenci tworzą muzykę ilustracyjną, współpracują z artystami, pracują nad autorską elektroniką. Mają na koncie współpracę z wytwórniami takimi jak Fonobo, Asfalt Records i Kayax. Występowali na najważniejszych polskich festiwalach (Opener, Off Festival, Soundrive). W 2018 roku zagrali kilka koncertów na Islandii.  

Maciej Iwańczyk Profesjonalny reżyser światła. Pracował jako oświetleniowiec w teatrach Fundacji Krystyny Jandy
(Och-Teatr, Teatr Polonia) w Warszawie, wcześniej w Białostockim Teatrze Lalek oraz na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. Na stałe współpracuje z niezależnym Teatrem PAPAHEMA oraz grupą FairplayCrew. Jako reżyser światła współtworzył spektakle z takimi reżyserami jak Agata Biziuk, Michael Vogel, Piotr Domalewski, Hendrik Mannes, Przemysław Jaszczak, Piotr Waligórski, Marcin Wierzchowski czy Tomasz Mann. Pochodzi z teatralnej rodziny – scena nie ma przed nim tajemnic, jest jego naturalnym środowiskiem i pasją. Chętnie pracuje również na planach filmowych, gdzie współpracując z reżyserami, scenografami i operatorami tworzy koncepcje oświetlenia. Pracowity, wrażliwy, kontaktowy, lubi wyzwania i eksperymenty, nieustannie poszukuje inspiracji, uwielbia poznawać nowinki techniczne pozwalające tworzyć oryginalne środki wyrazu.