Link do opisu wydarzenia: Bądźmy razem! Kolacja przy okrągłym stole

Bądźmy razem! Kolacja przy okrągłym stole

Data: 17 lipca 2019 r.
Godzina: 18.00-21.30
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności Plac Solidarności 1, (okrągły stół przy fontannach) Gdańsk
Wstęp: Obowiązują zapisy - prosimy o maila na kuchniakonfliktu@gmail.com (w temacie wiadomości: "Warsztat Gdańsk"). Liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.
Organizator: Miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności

Szczegóły wydarzenia

Stół, a na nim pyszne i zdrowe wegetariańskie jedzenie. Brzmi dobrze? To właśnie przy stole spotykamy się i rozmawiamy, świętujemy. W środę, 17 lipca Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na wspólny wieczór przy okrągłym stole. Można się zgłaszać!

Wieczorne, środowe spotkanie rozpocznie się od warsztatów kulinarnych z kolektywem SAMO DOBRO oraz KUCHNIĄ KONFLIKTU. Esencją tych dwóch organizacji jest pasja do dobrego gotowania i łączenia różnych kultur.

Dlatego do wspólnego gotowania w niecodziennym miejscu i przy okrągłym stole może dołączyć każdy. Warsztaty rozpoczną się o godz. 18 przy fontannach w pobliżu ECS. Udział jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. O udziale w wydarzeniu decyduje kolejność zgłoszeń, a rezerwacji można dokonać TUTAJ.

„Poruszymy zmysły za sprawą świeżych warzyw, zapachu pieczywa, ziół i smaku wody różanej. Gotować będziemy roślinnie, czyli wegetariańsko. Produkty i akcesoria kulinarne zapewniamy na miejscu. Przygotowane potrawy staną się częścią wspólnej uczty przy stole.” – zapewniają organizatorzy. A wspólna kolacja rozpocznie się o godz. 20.

Kolektyw Samo Dobro powstał w 2013 roku w Gdańsku. Zaczęło się od miłości do gotowania, podróży i wreszcie inicjatywy Spóźnione śniadanie, gdzie promowano pyszne i zdrowe wegetariańskie jedzenie. Ponadto prowadzą m.in. szkołę gotowania, warsztaty kulinarne i cateringi na niezwykłe okazje. Kuchnia Konfliktu jest inicjatywą współtworzoną przez osoby z doświadczeniem migracji, które prowadzą lokal przy ul. Wilczej 60 w Warszawie. Kuchnia Konfliktu to restauracja i zarazem miejsce spotkania kultur. Tworzą przestrzeń do dialogu i integracji, dając uchodźcom i imigrantom w Polsce miejsca pracy oraz szansę podzielenia się znakomitą kuchnią swoich regionów.

PROGRAM WIECZORU
18.00–19.30 WARSZTATY KULINARNE
19.30–20.00 PRZYGOTOWANIE ARANŻACJI STOŁU
20.00–21.30 WSPÓLNA KOLACJA

Przede wszystkim, bliska jest nam idea DIY (zrób to sam). Nie używamy żadnych chemicznych dodatków do naszego jedzenia, wszystko przygotowujemy same bądź z małą pomocą przyjaciół i rodziny. Chcemy pokazać ludziom, że weganizm nie oznacza jedzenia na śniadanie, obiad i kolację pomidorów z ogórkiem, ale multum pyszności, do których chce się wracać i wracać...

Samo Dobro powstało w 2013 roku w Gdańsku. Wraz z Maciejką Pobidyńską stworzyłyśmy Spóźnione śniadanie - inicjatywę promującą pyszne i zdrowe wegetariańskie jedzenie. Pomysł powstał z zamiłowania do gotowania i z rozczarowania nieliczną ofertą punktów zajmujących się jedzeniem wolnym od okrucieństwa.
Od zawsze moją pasją były podróże i dobre jedzenie. Postanowiłam je połączyć i przekazywać dalej wiedzę o gotowaniu.
Teraz, po 6 latach prowadzę warsztaty kulinarne w Siatce w Sopocie dla firm, a także dla klientów indywidualnych.

Kuchnia Konfliktu to restauracja oraz miejsce spotkania kultur. Tworzymy przestrzeń do dialogu i integracji, dając uchodźcom i imigrantom w Polsce miejsca pracy oraz szansę podzielenia się znakomitą kuchnią swoich regionów.
Kuchnia Konfliktu to restauracja oraz miejsce spotkania kultur! Tworzymy przestrzeń do dialogu i integracji, dając uchodźcom i imigrantom w Polsce miejsca pracy oraz szansę podzielenia się znakomitą kuchnią swoich regionów.
Jak w nowatorski sposób połączyć gastronomię z działalnością społeczną? Czy poprzez jedzenie można opowiedzieć historie osób, które uciekając przed wojną przybyły do Warszawy?

Odpowiedzią na te pytania jest inicjatywa Kuchnia Konfliktu, czyli miejsce spotkania kultur i dialogu społecznego, które jest jednocześnie mobilną restauracją serwującą potrawy z regionów świata, objętych konfliktem. Celem projektu jest interwencja w przestrzeń publiczną poprzez kulinaria. Dzięki Kuchni Konfliktu mieszkańcy Warszawy poznają potrawy i kulturę państw konfliktu, wchodząc w bezpośrednie interakcje z uchodźcami i migrantami współtworzącymi projekt.

Nie samym chlebem człowiek żyje
Kuchnia Konfliktu to nie tylko knajpa z nieobecną dotychczas w Warszawie kuchnią. Nasz projekt to przede wszystkim przedsiębiorstwo społeczne - płaszczyzna integracji społeczności cudzoziemców z mieszkańcami Warszawy. Cyklicznie zmieniające się menu obejmuje potrawy z różnych zakątków świata. Kolejnym odsłonom projektu towarzyszy przygotowany przez międzynarodowy zespół program edukacyjny i kulturalny. Do każdego złożonego zamówienia dołączona jest osobista historia osoby z doświadczeniem migracyjnym, informacja o sytuacji politycznej danego regionu czy też związane z kulturą, sztuką i życiem społecznym. Te rozmaite perspektywy pozwalają odzwierciedlić różnorodność każdego kraju i są przyczynkiem do rozmowy i dyskusji z naszymi gośćmi. Podczas organizowanych przez nas wykładów, warsztatów czy projekcji filmowych Warszawiacy mogą lepiej poznać kulturę danego kraju.

W obliczu radykalizacji debaty publicznej i braku woli politycznej do działania wobec kryzysu uchodźczego uważamy, że należy tworzyć okazje do spotkań i lepszego zrozumienia się. Jest to istotne zarówno dla społeczności cudzoziemców, jak i dla nas samych. Kuchnia Konfliktu to przykład, że nie trzeba być biernym wobec narastającej ksenofobii i mowy nienawiści.

Dla współtworzących Kuchnię Konfliktu cudzoziemców projekt jest okazją do poznania polskiej kultury i zawiązania bliskich relacji w przyjaznej przestrzeni zawodowej. Proponując uczciwe warunki zatrudnienia i szkolenie zawodowe chcemy umożliwić przybyszom lepszy, bezpieczniejszy start na polskim rynku pracy.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia
Kuchnia Konfliktu w wersji mobilnej była usytuowana przy warszawskim Placu Zabaw nad Wisłą. W tym czasie zorganizowaliśmy 30 dużych wydarzeń kulturalnych, przedstawiliśmy dania z 13 krajów oraz wydaliśmy około 12 tysięcy posiłków.

Co jednak najważniejsze - zmieniliśmy życie ludzi i krajobraz kulturalny Warszawy. W trakcie wakacji zatrudniliśmy 12 uchodźców i migrantów ze zróżnicowanymi historiami i doświadczeniami. Udało nam się pomóc jednemu z naszych pracowników wyjść z bezdomności, z kolei innego przeprowadziliśmy przez gąszcz procedur umożliwiających legalny pobyt w naszym kraju. Dla samych Warszawiaków stworzyliśmy ważne miejsce spotkań oraz wymiany kulturowej tworząc oddaną grupę klientów.

Głodnemu chleb na myśli, czyli czas na konkret
Kuchnia Konfliktu została opisana w mediach takich jak m.in. Duży Format, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, TVN, Polsat, TVP czy Radio 1. Zostaliśmy również nagrodzeni w konkursie Wdechy 2016 za miejsce roku, przez National Geographic jako najlepsza inicjatywa społeczna roku, przez Ashokę w konkursie Społeczny Startup 2016, Startery CEE 2016 organizowanym przez Social Impact oraz SAP, a także konkursie na najlepszą inicjatywę Pańskiej Skórki.

Zapraszamy do wspólnego gotowania i ucztowania!
Wybierzemy się we wspólną podróż, by odkryć nowe, a czasem zaskakujące smaki. Na koniec zasiądziemy razem do stołu by skosztować pyszności! Wierzymy, że poprzez jedzenie można opowiadać historie i dzielić się swoimi doświadczeniami. Właśnie dlatego to spotkanie będzie czymś wyjątkowym.

Obowiązują zapisy - prosimy o maila na kuchniakonfliktu@gmail.com (w temacie wiadomości: "Warsztat Gdańsk"). Liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.

Miejsce