Link do opisu wydarzenia: Artystyczny obraz Stoczni Gdańskiej w fotografii

Artystyczny obraz Stoczni Gdańskiej w fotografii

Data: 21 września 2023 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, plac Solidarności 1, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności

Szczegóły wydarzenia

artystyczne zdjęcie przedstawiające stocznię

 

Stocznia Gdańska i jej bogata, ponad 170-letnia historia jest tematem bardzo rozległym. Dotychczas uwagę badaczy skupiała przede wszystkim jako miejsce narodzin Solidarności.

– Na wystawie STOCZNIA próbujemy zdefiniować to miejsce i jego dziedzictwo na nowo, pokazujemy różne jego oblicza, nierzadko zaskakujące i szerzej nieznane. Jednak ekspozycja rządzi się swoimi prawami i pewne, niezwykle ciekawe tematy zostały jedynie zasygnalizowane. W poczuciu pewnego niedosytu zrodził się pomysł, aby pogłębić wybrane wątki, które nie doczekały się jeszcze swoich opracowań – opowiada dr Magdalena Staręga, koordynatorka merytoryczna wystawy STOCZNIA, która zajmuje się w ECS dziedzictwem stoczniowym. – Zaprosiliśmy do współpracy badaczy, którzy zajmowali się stocznią i są specjalistami w danych tematach. Dzięki nim mamy szansę poznać stocznię jeszcze bliżej. Krótko mówiąc, chcemy dźwignąć tę wiedzę i udostępnić wszystkim zainteresowanym, zarówno miłośnikom historii Gdańska, regionu, jak i samego zakładu.

Projekt zrealizowano we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, z którym związana jest większość prelegentów.

prelegentka | dr Anna Polańska, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku – historyczka sztuki, muzealniczka, kustoszka, zajmuje się historią fotografii i badaniem środowiska artystycznego w Gdańsku po 1945 roku

Dlaczego Stocznia Gdańska fascynowała i nadal fascynuje twórców? Przedstawiana na czarno-białych i kolorowych zdjęciach przez gdańskich artystów stała się niekwestionowaną ikoną miasta. Fotografów intrygowała specyfika miejsca z jego plastycznością i industrialnym klimatem, zainteresowani byli pracującymi tam ludźmi, utrwalali także wydarzenia społeczno-polityczne rozgrywające się w tym miejscu. Ujęcia ukazujące Stocznię Gdańską niejednokrotnie brały udział w konkursach fotografii artystycznej, były tematem wystaw lub wydawnictw albumowych. Dzieje stoczniowej fotografii to także indywidualne historie artystów, którzy wybrali ją na temat swoich prac. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie z pewnością padnie podczas wykładu.