Link do opisu wydarzenia: XXII edycja Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

XXII edycja Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

Data: 2 października 2023 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku Targ Węglowy 6, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

W dniu 2 października 2023 r. o godz. 17.00 w Dużej Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku,Targu Węglowym 6 odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 oraz otwarcie wystawy twórczości Laureata Nagrody Marcina Zawickiego. Wystawa potrwa do 17 października 2023 r.
baner promujący Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego

 

W dniu 23 czerwca 2023 roku odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego. Nagroda powołana przez Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków jest ogólnopolskim wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa.

Laureatem tegorocznej XXII edycji Nagrody został Marcin Zawicki za "zaskakujące mamienie oka wywołujące radość widza, za twórczą i nieideologiczną refleksję nad historią malarstwa, za różnorodną skalę obrazów prowokującą zarówno do intymnego kontaktu, jak i do wzniosłych uczuć, za powagę w podejściu do warsztatu i lekkość w podejmowaniu różnorodnych tematów, za fascynujące oscylowanie między mediami i podnoszące na duchu przekonanie, że malarstwo nie zostanie wyparte przez kolorowe drukarki 3 D".

Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków w 2001 roku powołał do życia Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, nagrodę, która promuje polską sztukę współczesną. Wybór patrona nagrody nie był przypadkowy. Dla Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku oraz dla wielu pokoleń trójmiejskich artystów zmarły w 1999 roku Profesor był symbolem wybitnego malarzai wielkiego patrioty. Urodzony w 1917 r. w Berlinie wrócił wraz z rodziną do Polski tuż po odzyskaniu przez kraj niepodległości. W roku 1934 przeniósł się z Poznania do Gdyni, miasta w którym spędził resztę swego długiego życia. W roku 1945 rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Po ich ukończeniu, dzięki stypendium Rządu Francuskiego, w roku 1949 wyjechał do Paryża by rozwijać swój talent malarski w pracowni Fernanda Légera. Mając możliwość pozostania we Francji w 1950 r. zdecydował się na powrót do Polski. W roku 1964 został zatrudniony w macierzystej Uczelni, w której pracował aż do przejścia na emeryturę. Pod jego kierunkiem dyplom zrobiło wielu malarzy uznanych dzisiaj w Polsce i za granicą, i mimo upływu lat, mit jego pracowni ciągle pozostaje żywy. Do końca życia związany z Okręgiem Gdańskim ZPAP. Nagroda jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym co roku. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd i jest ona złożona z wybitnych przedstawicieli instytucji kultury, cenionych i znanych artystów, historyków i krytyków sztuki oraz członków honorowych: Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, przedstawiciela sponsora aktualnej edycji oraz inicjatora Nagrody. Pomysłodawcą Nagrody w roku 1999 był Krzysztof Gliszczyński, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, student Kazimierza Ostrowskiego, obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W roku 2002 projekt wprowadził na stałe do kalendarza wydarzeń Okręgu Krzysztof Izdebski – Prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP w latach 1999-2006.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody byli: Teresa Pągowska, Warszawa (2002); Kiejstut Bereźnicki, Sopot (2003); Jacek Sempoliński, Warszawa, (2004); Stefan Gierowski, Warszawa (2005); Maciej Świeszewski, Gdańsk (2006); Władysław Jackiewicz, Gdańsk, (2007); Janina Kraupe, Kraków, (2008); Aldona Mickiewicz, Kraków, (2009); Tadeusz Dominik, Warszawa, (2010); Stanisław Rodziński, Kraków, (2011); Zbigniew Makowski, Warszawa, (2012); Stanisław Fijałkowski, Łódź, (2013); Jarosław Modzelewski, Warszawa (2014); Stanisław Białogłowicz, Rzeszów, (2015); Janusz Lewandowski, Warszawa (2016); Lech Majewski, Katowice (2017); Leszek Mądzik, Lublin (2018); Henryk Cześnik, Sopot (2019); Stanisław Baj, Dołhobrody (2020); Teresa Miszkin, Gdańsk (2021), Bartek Materka, Kraków(2022).

Marcin Zawicki, malarz, rysownik, autor instalacji przestrzennych. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2005-2010), gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesor Teresy Miszkin. Jego Praca dyplomowa "Hollow Art" zdobyła Nagrodę Rektorów – Grand Prix w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2010. W 2015 roku na macierzystej uczelni obronił pracę doktorską "Chorografia", promotorką była profesor Anna Królikiewicz. Doktorat otrzymał wyróżnienie Rady Wydziału Malarstwa oraz Nagrodę Rektora ASP. W 2021 roku po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego pracuje na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą, laureat wielu nagród i wyróżnień. Za działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymał dwukrotnie Nagrodę Rektora III stopnia, (2012, 2015), oraz Nagrodzę Rektora II stopnia (2019). Laureat Wyróżnienia w X konkursie im. Gepperta (2011), dwukrotnego wyróżnienia na Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2013, 2019), Trzykrotnie nominowany do nagrody Pomorskie Sztormy w kategorii Kultura – Człowiek Roku (2017, 2018, 2019). Notowany w rankingu kompas młodej sztuki 2018 roku na 8 pozycji. Jego prace malarskie powstają w oparciu o przygotowanie wcześniej makiety – rodzaj autorskich martwych natur. Instalacje przestrzenne, na których początkowo opierał jedynie malarstwo, stały się autonomiczną formą wypowiedzi Zawickiego osiągając niekiedy monumentalne rozmiary, jak w realizowanej w ramach Projektu "Miejsca" organizowanego przez Instytut kultury Miejskiej wystawie Życie(2018) czy realizacji Chorografia. Jest autorem elementów scenografii do filmu Las Joanny Zastróżnej. W latach 2018-2020 prowadził niezależną galerię sztuki Tajna Galeria w Gdańskim Wrzeszczu. Od 2020 roku zasiada w Gdańskiej Radzie Kultury. W latach 2015–2020 był reprezentowany przez Galerię m2. Mieszka i pracuje w Gdańsku.
Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański

Współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk
Kurator wystawy: Bartłomiej Błażejowski,
Projekty graficzne: Mariusz Hoffman