Link do opisu wydarzenia: Wykład świętojański

Cykl świętojański: Kościół św. Jana oczami pionierów gdańskiej fotografii. Wykład XVI

Data: 25 czerwca 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku ul. Korzenna 33/35, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Szczegóły wydarzenia

Będzie to wyjątkowe spotkanie dla miłośników Gdańska oraz podróż w czasie do początków fotografii – do XIX wieku -, która przybliży słuchaczom warunki pracy pionierów fotografii. Podczas spotkania Ireneusz Dunajski przybliży Państwu historię rozwoju fotografii oraz jej ograniczenia technologiczne na przestrzeni lat. Ozdobą spotkania będzie pokaz najstarszych znanych i mniej znanych widoków oraz fotografii na których uwieczniono kościół św. Jana w Gdańsku.

Ireneusz Dunajski – historyk fotografii, autor i fotografik, pasjonat fotografii. W 2005 roku zadebiutował jako wydawca i wydał autorski kalendarz z fotografiami Tczewa.

W lata 2007-2009 wydał własnym nakładem autorskie albumy fotograficzne:
„Gdańsk Sopot Gdynia” i „Gdynia. Życie Miasta”.  Pod koniec 2006 roku rozpoczął badania nad historią fotografii w Gdańsku.  W październiku 2012 roku opublikował artykuł, w którym przedstawił nowe dowody, wskazujące, że słynny dagerotyp „Boulevard du Temple” został wykonany w październiku 1837 roku.
Na początku 2013 roku w polskiej i niemieckiej prasie ukazał się jego artykuł na temat życia i twórczości pierwszego artysty fotografa z Gdańska – Eduarda Flottwella. W 2016 roku wspólnie z Muzeum  Gdańska  zorganizował wystawę „Pionierzy Gdańskiej Fotografii”, na której po raz pierwszy pokazano najstarsze prace gdańskich fotografów.  Jest autorem wyjątkowej serii albumów „Fotografia w Gdańsku", obejmujących okres od 1839 do 1900 roku. Premiery poszczególnych albumów odbyły się w Centrum św. Jana! 

Miejsce