Link do opisu wydarzenia: Wydział Spraw Fundamentalnych - "Czy sztuka może obrażać?"

Wydział Spraw Fundamentalnych - "Czy sztuka może obrażać?"

Data: 21 marca 2023 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk
Wstęp: Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, zapisy: rezerwacje@wspolnotagdanska.pl
Organizator: Fundacja Wspólnota Gdańska

Szczegóły wydarzenia

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza na spotkanie z cyklu Wydziału Spraw Fundamentalnych: Rozmowy o sztuce - "Czy sztuka może obrażać?", które odbędzie się 21 marca 2023 r. o godz. 18:00 w Oliwskim Ratuszu Kultury w Gdańsku.

baner promujący spotkanie z cyklu: Wydział Spraw Fundamentalnych

 

Czy sztuka może obrażać? Czy obrażała ludzi w dawnych epokach? Co wzbudzało największe emocje? Jakie dzieła sztuki były przyczyną spraw sądowych, kto czuł się urażony przez artystę? Czemu obrażamy się na działania artystyczne i czasem czujemy się niemile dotknięci przez dzieło sztuki lub artystę, którego osobiście nie znamy? Kiedy zostają przekroczone granice? Na te i wiele innych tematów, które przez stulecia naszej kultury budziły kontrowersje, porozmawiamy w Oliwskim Ratuszu Kultury. Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza do uczestnictwa w nowym cyklu "Czy sztuka może obrażać?".

Na pierwszym spotkaniu zastanowimy się nad zagadnieniami: Kiedy zostają przekroczone granice? Dlaczego się obrażamy? Co obrażało ludzi przez stulecia naszej kultury?

Moderacja spotkania - Anna Cirocka, gość Małgorzata Paszylka-Glaza.

Anna Cirocka - historyczka sztuki. Autorka setek audiodeskrypcji dzieł sztuki, a także esejów, recenzji wystaw, słuchowisk i wywiadów skierowanych do osób niewidomych i niedowidzących. Redaktorka w magazynach Gazzetta Italia i Lente.

Małgorzata Paszylka-Glaza - historyczka sztuki, Kuratorka Zbiorów Sztuki Nowoczesnej Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Członkini  Stowarzyszenia Historyków Sztuki, wykładowczyni  w Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej na Wydziale Pedagogiki i Uniwersytetu III Wieku w Gdyni, autorka tekstów o sztuce i organizatorka spotkań ze sztuką dla osób pozostających w izolacji więziennej.