Link do opisu wydarzenia: Wielka Parada i Ceremonia Otwarcia Zjazdu Hanzy

Wielka Parada i Ceremonia Otwarcia Zjazdu Hanzy

Data: 13 czerwca 2024 r.
Godzina: 19:30
Miejsce: Trasa: Droga Królewska między Złotą Bramą i Fontanną Neptuna
Wstęp: wolny
Organizator: Miasto Gdańsk

Szczegóły wydarzenia

W dniach 13–16 czerwca (czwartek - niedziela) w naszym mieście odbędzie się 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy. W programie znalazła się widowiskowa ceremonia otwarcia, Jarmark Hanzeatycki, Bakalie oraz wiele wystaw i koncertów. Motto tegorocznego zjazdu brzmi “Zmiana zaczyna się tutaj”.

Zjazd rozpocznie się Wielką Paradą Miast w czwartek, 13 czerwca, o godzinie 19:30, która przejdzie Drogą Królewską między Złotą Bramą i Fontanną Neptuna.

Na czele parady staną dwie z ośmiu Gdańskich Alegorii - Wolność i Sława. Za nimi podążać będą żołnierze Garnizonu Gdańskiego, dawni strażnicy bram miasta oraz gdańscy werbliści, którzy uroczyście powitają króla morskiego Gdańska - Neptuna. Ten wyjątkowo zejdzie ze swojej fontanny na Długim Targu, prowadząc w paradzie postaci ze swojego dworu - nimfy wodne, syreny i koniki morskie.

Na końcu parady zobaczymy postacie znane z ulic dawnego hanzeatyckiego Gdańska - bogatych mieszczan, straganiarki, kupców i rzemieślników. Artystyczną oprawą wydarzenia zajmie się Teatr Gdańskiego Archipelagu Kultury. 

O godzinie 20:00, przy Fontannie Neptuna, gdzie zakończy się parada, odbędzie się oficjalna Ceremonia Otwarcia. Jej gospodarzami będą prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i przewodniczący Związku Hanzy, burmistrz Lubeki Jan Lindenau.

Otwarcie uświetni występ Wojtek Mazolewski Quintet. Piątka artystów pod przewodnictwem Wojtka Mazolewskiego, znanego gdańskiego basisty i kontrabasisty jazzowego, zapewni widzom wyjątkową ucztę jazzową w nowej odsłonie.

Jarmark Hanzeatycki, muzyka i Bakalie

Podczas trwania Zjazdu, na Targu Węglowym odbędzie się Jarmark Hanzeatycki, gdzie odwiedzający będą mogli zanurzyć się w różnorodności kulturowej Europy.

Miasta uczestniczące w jarmarku zaprezentują swoje regionalne tradycje, obrzędy oraz wyroby rzemieślnicze i kulinarne. Polskim akcentem będzie specjalna edycja targów mody, designu i młodej sztuki, czyli Bakalie x Hanza, które zaprezentują świetne pomorskie marki i projektantów.  

Jednym z głównych punktów programu Jarmarku Hanzeatyckiego będzie scena muzyczna, na której wystąpią zespoły z miast członkowskich. Koncerty i występy artystyczne nadadzą jarmarkowi wyjątkowy klimat, umożliwiając odwiedzającym pełne zaangażowanie w festiwalowe rytmy i dźwięki. Dodatkowo, przy napisie Gdańsk na Ołowiance przez hanzeatycki weekend odbywać się będą koncerty szantowe.

Jarmark Hanzeatycki będzie otwarty 14-15 czerwca w godzinach 10:00-18:00 i 16 czerwca w godzinach 10:00-16:00. Bakalie x Hanza w sobotę i niedzielę (15-16 czerwca) w godzinach otwarcia Jarmarku.

O zmianach w organizacji ruchu związanych z wydarzeniami Zjazdu Hanzy piszemy w dolnej części artykułu.

 

Miejsce