Link do opisu wydarzenia: Wernisaż: Stanisław Kośmiński. Wobec tradycji

Wernisaż: Stanisław Kośmiński. Wobec tradycji

Data: 6 czerwca 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Fundacja Wspólnota Gdańska

Szczegóły wydarzenia

STANISŁAW KOŚMIŃSKI - Artysta urodził się w 1987 w Zakopanem. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem (2007). Ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2013) oraz studia doktoranckie (2017) też w Toruniu. Pracę dyplomową i rozprawę doktorską zrealizował pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Borcza, prof. UMK.

Pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku adiunkta w Katedrze Architektury Wnętrz i Rzeźby. Autor siedmiu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad pięćdziesięciu wystaw zbiorowych w Polsce i zagranicą. Członek Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej FIDEM oraz Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.

Stanisław Kośmiński inspiruje się szeroką tradycją rzeźby w drewnie oraz samym drewnem jako nośnikiem wyrazu i treści. Poszukuje własnych środków wypowiedzi. Jego realizacje obejmują duże formy przestrzenne, rzeźby kameralne, płaskorzeźby oraz małe formy rzeźbiarskie i medalierskie. Tematyka jego prac jest osadzona w treściach uniwersalnych związanych z człowiekiem ale także inspirowanych naturą i życiem w konkretnym miejscu i czasie, będących refleksją nad kondycją współczesnego świata. Na wystawie są prezentowane wybrane prace z lat 2013-2024, w których jest widoczny dialog z wielowiekową spuścizną rzeźby w drewnie oraz do pojęcia tradycji, mającej istotne znaczenie w sferze religijnej i społecznej.

Miejsce