Link do opisu wydarzenia: Wernisaż: Joanna Śmielowska-Jaremin / Echa

Wernisaż: Joanna Śmielowska-Jaremin / Echa

Data: 29 lutego 2024 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: Klub Żak al. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Klub Żak

Szczegóły wydarzenia

„Echa” to projekt malarski Joanny Śmielowskiej-Jaremin inspirowany zaginionymi obrazami Reinholda Bahla.

Reinhold Bahl urodził się 4 marca 1869 roku w Gdańsku, jako nastolatek uczył się malarstwa u Wilhelma Augusta Stryowskiego. W roku 1888 malarz wyjechał z rodzinnego miasta, by dalej kształcić się m.in. w Berlinie, Dreźnie i Frankfurcie. Po powrocie malował głównie pejzaże o chłodnym, nieco wyciszonym kolorycie. Z czułością i dużą uważnością podchodził do otaczającej go przestrzeni Gdańska. Malarz działający w pierwszych latach XX wieku, zaginął w nieznanych okolicznościach, w marcu 1945 roku. W zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku zachowały się szklane negatywy jego prac (cztery z nich w formie wydruków towarzyszą wystawie).

Historia Bahla i jego zaginięcia stała się punktem wyjścia i inspiracją dla Joanny Śmielowskiej- Jaremin do analizy własnych doświadczeń, uczuć i przeżyć. „Echa” to intrygująca wystawa, która zagłębia się w introspekcyjną krainę autorefleksji i pamięci. Artystka zadaje pytanie: co po nas pozostaje? Strzępek danych, kilka dat, osobiste przedmioty a czasem zupełnie przypadkowe artefakty. Z tych skrawków danych próbujemy stworzyć obraz człowieka, jego życia – jednak taka rekonstrukcja skazana jest z góry na niepowodzenie. Artystka zwraca uwagę, że zniknięcie dzieł sztuki w czasie konfliktu powoduje wymierne straty nie tylko dla społeczności artystycznej, ale dla ogółu społeczeństwa. Jest to wyraźne przypomnienie, że zniszczenia wojenne wykraczają poza sferę fizyczną i przenikają do samej tkanki naszego
dziedzictwa kulturowego.

Obrazy Śmielewskiej-Jaremin skłaniają do refleksji nad naszą rolą, jako spadkobierców wspólnej historii. Artystka stworzyła swoisty mariaż przeszłości z teraźniejszością, umiejętnie posługując się przy tym emocjami i atmosferą łączącymi ludzkość na przestrzeni pokoleń.
 
Joanna Śmielowska-Jaremin ur. 1973, pochodzi z Częstochowy, mieszka w Gdyni. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom w Pracowni Drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego w 2000 roku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją i animacją. Uczestniczka krajowych i zagranicznych wystaw malarskich. Współtworzyła pełnometrażowe animacje malarskie „Twój Vincent” i "Chłopi" w reż. Doroty Kobieli, dokumentalny film animowany „Powstaniec”w reż. Anny Piasek - Bosackiej oraz komputerową animację malarską  „A Winter's Journey" w reż. Alex Helfrecht.

Miejsce