Link do opisu wydarzenia: Wakacje z Archeologią - zajęcia dla dzieci

Wakacje z Archeologią - zajęcia dla dzieci

Data: 12 lipca 2024 r.
Godzina: 10:00 - 12:00
Miejsce: Spichlerz
Wstęp: Bilety: 10 zł za dziecko. Opiekunowie wchodzą bezpłatnie. Dziecko musi być pod opieką osoby dorosłej
Organizator: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

Szukasz pomysłu na wakacje? Proponujemy dobrą i pouczającą zabawę: odkrywanie średniowiecznego Gdańska, warsztaty konstruowania łódeczek i tworzenia ozdób, a nawet… projektowanie własnej wystawy! Zajęcia odbywają się w przyjaznej przestrzeni zabytkowego Spichlerza. Prowadzą je doświadczeni edukatorzy muzealni.

Najpierw zwiedzimy nową wystawę „Mierzwa i srebro. Gdańsk w XIII wieku”. Dzieci zobaczą zabytkowe, średniowieczne przedmioty: biżuterię, monety, narzędzia, naczynia i zabawki. Wspólnie zastanowimy się, kto mógł ich używać i do czego dokładnie służyły. Opowiemy, jak to się stało, że archeolodzy odkryli te zabytki. Przy okazji przybliżymy dzieciom pracę archeologa i podamy garść archeologicznych ciekawostek.
Potem przejdziemy do sali warsztatowej.

Tam uczestnicy zajęć będą konstruować drewniane łódeczki (na wzór średniowiecznych zabawek z wystawy). Przyczepią maszty, olinowanie i żagle, a na koniec pomalują swoje stateczki. Będziemy używać następujących materiałów: patyczki, kolorowy filc, sznureczki, klej, nożyczki, pisaki akrylowe.

W drugiej części warsztatów nauczymy dzieci, jak stworzyć ozdoby, zawieszki i bransoletki inspirowane zabytkami z wystawy. Do dyspozycji dzieci będą: koraliki, gumki silikonowe do nawlekania i kolorowe sznureczki.

Ostatnim punktem w planie zajęć będzie zabawa w kustosza. Dzieci wcielą się w role muzealników tworzących wystawę. Każde dziecko wylosuje kartonik ze zdjęciem zabytku. Następnie uczestnicy zajęć będą uzgadniać między sobą, w jaki sposób ułożyć zabytki, żeby powstała atrakcyjna wystawa. Wspólnie zaprojektujemy gablotę na tablicy suchościeralnej. Dzięki tej zabawie dzieci zyskają cenne doświadczenie życiowe: umiejętność działania zespołowego i dzielenia się swoimi sukcesami z innymi w grupie.

Miejsce