Link do opisu wydarzenia: Triduum Paschalne w Wielki Piątek

Triduum Paschalne w Wielki Piątek

Data: 29 marca 2024 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: Transmisja na www.gdansk.pl
Organizator: Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej

Szczegóły wydarzenia

Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym w kościele katolickim. Jego istotą jest celebracja misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek, kończy zaś w Wielką Sobotę nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.

Te trzy dni stanowią jedno święto. W liturgii uobecnia się tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Transmisja z kościoła św. Jana w piątek, 29 marca, na kanale youtubowym Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej oraz na www.gdansk.pl. Początek o godz. 19.00. 

Odkryj tajemnicę Wielkiego Piątku *

To dzień męki i śmierci Chrystusa. Kościół rozmyśla nad męką swojego Pana i Oblubieńca, adoruje krzyż, wstawia się do Boga za zbawienie całego świata. Chrześcijanie zachowują post (tylko jeden posiłek do syta) i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Według dawnej tradycji Kościoła, tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. W kościołach odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Nie powinny one jednak przesłonić najważniejszej celebracji. Centralnym momentem dnia jest Liturgia Męki Pańskiej, która powinna rozpocząć się o godzinie śmierci Chrystusa, czyli o godz. 15.00. Ze względów praktycznych sprawuje się ją zwykle wieczorem.

Liturgia zaprasza nas do rozważenia biblijnego opisu męki Pańskiej, a następnie do adoracji i uczczenia krzyża świętego. Akcent pada nie na poniżenie czy fizyczne cierpienie, ale na zwycięstwo Chrystusa, pokonującego grzech i śmierć mocą swojej ofiary. Czcimy krzyż jako znak zwycięstwa, znak mojego zbawienia. Pobożność ludowa zatrzymuje się na cierpiącym człowieczeństwie Chrystusa, co bardziej może przemawia do uczuć. Jednak wizja liturgiczna oparta na słowie Bożym jest pełniejsza, głębsza i powinna znaleźć się w centrum naszej pobożności. Mówimy nie przypadkiem o chwalebnej męce i śmierci Chrystusa.

* za Gość Niedzielny