Link do opisu wydarzenia: The Banjo Rag "Dixie Serenades"

The Banjo Rag "Dixie Serenades"

Data: 14 czerwca 2024 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk
Wstęp: Bilety 45 zł
Organizator: Fundacja Wspólnota Gdańska

Szczegóły wydarzenia

"Dixie Serenades" to nowy, przepełniony bluesową melancholią program grupy, ale nie zabraknie w nim radosnych, pełnych energii dixielandowych standardów.

Zespół swoim stylem nawiązuje do wczesnych form jazzu tradycyjnego. Banjo jest tu głównym instrumentem - w pewnym sensie jest symbolem tradycyjnej muzyki amerykańskiej. Towarzyszy mu klarnet, z którym rywalizuje w melodiach przy akompaniamencie kontrabasu. W rękach artysty banjo staje się wspaniałym instrumentem koncertowym, którego chrapliwe brzmienie przenosi słuchacza w klimat Nowego Orleanu początków ery jazzu.

W swoim dorobku artystycznym grupa może pochwalić się dwukrotnym zakwalifikowaniem do finału festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka oraz  wytypowaniem grupy do elitarnych koncertów w cyklu Jazz za kratami.

W programie koncertu zawarte są najsłynniejsze evergreeny lat 20-tych i 30-tych XX wieku, niezapomniane przeboje Louisa Armstronga, Glenna Millera, Duke'a Ellingtona czy Franka Sinatry.

The Banjo Rag tworzą:
Robert Gawron - banjo,
Waldemar Rakowski - klarnet,
Tomasz Wilczyński - kontrabas.
Robert Gawron - gitarzysta, bandżysta, ukulelista - miłośnik instrumentów strunowych; nauczyciel gry. Obecnie występuje jako solista oraz współpracuje z jazzowymi grupami The Banjo Rag i Dixie Tigers Band, z którą w 2008 roku na festiwalu Old Jazz Meeting zdobył prestiżową nagrodę Złota Tarka. Był dwukrotnie zaproszony do wykonania koncertów w cyklu Jazz za kratami. W 2015 r. został zaproszony przez Polską Filharmonię Kameralną Sopot do wykonania partii banjo w Błękitnej Rapsodii G. Gershwina (fortepian - Leszek Możdżer) na scenie Opery Leśnej. W 1995 roku założył grupę flamenco Sueño Andaluz, z którą koncertował w kraju i za granicą. Od 2006 roku gra na gitarze, banjo, lutni oud i ukulele w undergroundowym zespole Projekt Volodia, z którym nagrał sześć płyt. W 2014 założył zespół Dreaming Ukulele, z którym koncertuje z programem Tribute To Glenn Miller.

Wiele z jego kompozycji i aranżacji ukazało się nakładem wydawnictwa Absonic, m.in.  Flamenco na bis, Słoneczne rytmy na ukulele i Flamenco ukulele. W przygotowaniu jest album standardów jazzowych, opracowanych na banjo tenorowe ;Dixie Serenades, które można też usłyszeć w aktualnym programie grupy The Banjo Rag.

Miejsce