Link do opisu wydarzenia: Światowe prawykonanie Mszy Marii Trzpis

Współczesna muzyka religijna? Światowe prawykonanie Mszy Marii Trzpis na chór, perkusję i orkiestrę smyczkową w dwóch polskich miastach

Data: 21 maja 2024 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: Kościół pw. św. Barbary w Gdańsku ul. Długie Ogrody 19
Wstęp: wolny
Organizator: Katedra Dyrygentury Symfoniczno-Operowej, Katedra Dyrygentury Chóralnej i Oratoryjno- Kantatowej, Katedra Kompozycji w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

W maju w Gdańsku i w Sopocie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Pierwszy raz na świecie zabrzmi dzieło polskiej kompozytorki Marii Trzpis - będzie to Msza w której oprócz chóru i orkiestry smyczkowej, usłyszymy zespół składający się z 15 różnych instrumentów perkusyjnych. W sumie w wykonanie zostało zaangażowanych około 80 muzyków.

Msza Marii Trzpis to kompozycja dyplomowa napisana na zakończenie studiów kompozytorskich I stopnia w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Inspiracją dla kompozytorki tego dzieła było przeniesienie tradycyjnej formy mszy do współczesnego kontekstu, eksplorując zarówno elementy muzyki dawnej, jak i muzyki nowej. Wszystko to będzie można usłyszeć podczas około 30-minutowego wykonania.

Kompozycja zostanie wykonana podczas dwóch koncertów. Pierwszego dnia 21 maja, oprócz Mszy będzie można usłyszeć również drugą premierę tj. Metamorfozy na pozytyw i orkiestrę kameralną Macieja Zakrzewskiego, gdzie w partii solowej zagra Oskar Maj.

Natomiast w środę 22 maja kompozycja Marii Trzpis otworzy jeden z największych festiwali muzyki chóralnej, znany na całym świecie Mundus Cantat. Wykonanie kompozycji poprzedzi koncert zespołu wokalnego Nuove Voci z Gdańska.

Wstęp na oba koncerty jest bezpłatny.

Inicjatorami premiery są: kompozytorka wraz z dr Szymonem Morusem, dyrygentem orkiestry Pro Musica Nova, dr hab. Michałem Kozorysem, dyrygentem chóru Mieszanego Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Joanny Stanowskiej, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej MUNDUS CANTAT.

Wśród wykonawców znajdą się studenci wszystkich 4 wydziałów Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Soliści - studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego:
Natalia Groda - sopran
Edyta Rudowicz - alt
Krzysztof Lorek - tenor
studenci klasy perkusji prof. dr hab. Katarzyny Myćki i dra Pawła Nowickiego:
Pavel Hurbo
Anton Shynkarenka
Victor Martínez Quiorga
Zuzanna Mazurek

Orkiestra Kameralna „Pro Musica Nova”, przygotowana przez dra Szymona Morusa oraz dwa połączone chóry Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu (Chór Mieszany oraz Chór Żeński "Gaudium per Canto"). Całością kompozycji zadygryguję dr hab. Michał Kozorys

Kompozytorka tak opisuje swój utwór:
Praca nad Mszą była dla mnie podróżą w głąb własnych myśli i uczuć. Utwór pisałam z intencją aby każda osoba słuchająca go, mogła odnaleźć coś bliskiego sobie, dlatego zdecydowałam się na zróżnicowanie stylistyczne każdej z 4 części. Muzyka jest również bardzo emocjonalna i skłania do refleksji. Zapraszam wszystkich do wspólnego przeżycia tej muzycznej podróży podczas koncertów na żywo.

Szczegółowy program koncertów:

Wtorek, 21 maja 19.00 / kościół pw. św. Barbary w Gdańsku, ul. Długie Ogrody 19
Światowe prawykonania - koncert orkiestry Pro Musica Nova oraz chórów wydziału IV Akademii Muzycznej w Gdańsku
Maciej Zakrzewski – Metamorfozy na pozytyw i orkiestrę kameralną
Maria Trzpis – Msza na chór mieszany, perkusję i orkiestrę smyczkową

Środa, 22 maja 19.15 / kościół “Gwiazda Morza” w Sopocie, ul. Tadeusza Kościuszki 19
Koncert Inauguracyjny 20. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej Mundus Cantat

Koncert zespołu wokalnego Nuove Voci z Gdańska
Maria Trzpis – Msza na chór mieszany, perkusję i orkiestrę smyczkową
Prowadzenie: Łukasz Zdancewicz

Szczegółowy program koncertów

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej MUNDUS CANTAT. Komitet organizacyjny: Joanna Stankowska - dyrektor festiwalu, prof. Marcin Tomczak - dyrektor artystyczny.

O kompozytorce:

Maria Trzpis to polska kompozytorka i aranżerka, obecnie studentka pierwszego roku studiów magisterskich na specjalności kompozycja w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jej twórczość, obejmuje autorską muzykę koncertową, filmową i teatralną. Jej twórczość, stale prezentowana jest na wielu koncertach i festiwalach muzycznych, w tym na 9. Koncercie Muzyki Filmowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku, Koncercie Galowym Benefisu Dojrzałości w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz na Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowe Fale”.
 

Miejsce