Link do opisu wydarzenia: Strycharski & Tarwid

Dominik Strycharski - flet i elektronika, Grzegorz Tarwid - fortepian

Data: 24 lutego 2024 r.
Godzina: 20:00
Miejsce: Klub Żak al. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk
Wstęp: Bilety: 20 zł – ulgowe, 35 zł – Karta do Kultury
Organizator: Klub Żak

Szczegóły wydarzenia

Duet Strycharski-Tarwid to unikalne połączenie fletów blokowych, fortepianu i subtelnej elektroniki. Muzycy doskonale znani trójmiejskiej publiczności czerpią ze swoich bogatych doświadczeń z muzyką jazzową, improwizowaną i komponowaną. Improwizacja potrafi łączyć przeróżne muzyczne języki. Choć kojarzona przede wszystkim z jazzem, jest zakorzeniona także w muzyce poważnej (zwłaszcza tej do XVIII wieku) i w wielu innych gatunkach, które odznaczają się odrębnymi podejściami do grania bez nut. Duet Grzegorza Tarwida i Dominika Strycharskiego obszernie korzysta z dialogowych właściwości improwizacji, sięgając zarówno do współczesności, jak i przeszłości, tworząc własną nomenklaturę w oparciu o dwa instrumenty akustyczne – fortepian i flet – oraz subtelne użycie elektroniki. Rezultat to muzyka nieprzewidywalna, unikająca jednoznacznych klasyfikacji, balansująca pomiędzy hałasem i gorączkowym rytmem a ciszą i łagodnością.

Na początku 2024 roku duet planuje wydanie płyty.

Dominik Strycharski – kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer, nauczyciel i publicysta. Laureat Paszportu Polityki 2021. Gra i komponuje współczesny jazz w wielu odsłonach, muzykę współczesną, elektroniczną, posthiphop, noise, a także różne odmiany muzyki improwizowanej. Nagrał ponad 35 albumów w bardzo różnych składach. Jest twórcą i założycielem zespołu Pulsarus, łączącego jazz z zaawansowaną elektroniką a także Core, Prophetic Fall, Myriad Duo. Jako kompozytor zajmuje się współczesną muzyką elektroakustyczną, korzystającą z nieortodoksyjnych technik i stylistycznych połączeń. Intensywnie rozwija współczesny język fletu prostego, oraz ludzkiego głosu łączonego z elektroniką. Jako twórca teatralny skomponował różnorodną stylistycznie muzykę do przeszło 90 spektakli i projektów teatralnych. W 2019 premierę miał kreatywny dokument Symfonia Fabryki Ursus, w którym jego muzyka pełni ogromną rolę. W 2020 premierę na Docs Against Gravity miał premierę film „Jeszcze Zdążę” z muzyką Strycharskiego. Od roku 1998 tworzy (jako kompozytor i wykonawca) wielowymiarowy projekt solowy Doministry, łączący współczesną muzykę elektroniczną, posthiphop, performance, noise i elektro- ambient. Jest twórcą dziennika dźwiękowego, którego kolekcja obejmuje dziś prawie 500 utworów.

Grzegorz Tarwid – pianista i kompozytor. Zebrał doświadczenie od mistrzów polskiej pianistyki: Wojciecha Kamińskiego, Andrzeja Jagodzińskiego i Michała Tokaja, by przenieść się na studia do Kopenhagi i inspirować się duńską sceną improwizowaną. Współtworzy: trio Sundial z Wojciechem Jachną i Krzysztofem Szmańdą, duet Diomede z Tomaszem Markaniczem, projekt Alfons Slik z Szymonem „Pimponem” Gąsiorkiem oraz sekstet Franciszka Pospieszalskiego.

Miejsce