Link do opisu wydarzenia: Stanisława Przybyszewska: PASIPHAË

Stanisława Przybyszewska: PASIPHAË

Data: 23 kwietnia 2024 r.
Godzina: 20:00
Miejsce: Gdańsk Miasto Literatury ul. Długa 35, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Gdańsk Miasto Literatury

Szczegóły wydarzenia

„Spotkania performatywne” przy Długiej 35 w Gdańsku to próba znalezienia nowego formatu prezentacji literackiej. W warunkach delikatnie teatralnych co miesiąc wystawiamy inny tekst.   Nasz cykl rozpoczynamy od „Pasiphaë”, nieukończonej powieści Stanisławy Przybyszewskiej, którą pokażemy w reżyserii Grzegorza Jaremki i z dramaturgią Mateusza Górniaka.

Dramaturgia: Mateusz Górniak
Reżyseria: Grzegorz Jaremko
Muzyka: Justyna Banaszczyk
Obsada: Robert Ciszewski
Magdalena Gorzelański
Paweł Pogorzałek
Agata Woźnicka

„Pasiphaë” Stanisławy Przybyszewskiej to literacka wiwisekcja skrajnych stanów. Miejsce, gdzie wszystkie lęki i tęsknoty bohaterki, pysznej i nawiedzanej przez widzenia Lio Lynne, znajdują ujście w relacjach z galerią pełnych emocji, mrocznych postaci. Język tej prozy składa się z ciągów solarnych metafor i kosmicznych poszukiwań, to świat, w którym literacko wywołana „Florida” szybko przestaje być geograficzną Florydą, a staje się przestrzenią umowną i wyobrażoną, dającą się zainstalować w Gdańsku, z którym Przybyszewska była związana.

Proza Przybyszewskiej jest wizyjnym, modernistycznym tekstem-obiektem, który Grzegorz Jaremko i Mateusz Górniak chcą zaprezentować przy użyciu kilku kontekstowych perspektyw. Nigdy nieukończoną Pasiphaë da się bowiem czytać przez soczewkę „astrologiczną”, organizowaną przez energię księżyców Jowisza albo historię z greckiej mitologii. Istnieją też „wejścia” do Pasiphaë przez losy samej autorki. Jej postać jest jak widmo, które osiadło w Gdańsku. Swoje mieszkanie Przybyszewska zamieniła na literacki warsztat do przybierania kolejnych wcieleń. Jaremko i Górniak szukają zaskakujących połączeń pomiędzy jej losami, tkanką miejską, a zmiennymi nastrojami pełnej jazzu i miłości powieści.

Mateusz Górniak – dramaturg, prozaik, redaktor „Stonera Polskiego” i krytyk filmowy. Autor „Dwóch powieści ruchu” i „Trash Story”, które znalazło się w finale NIKE oraz było nominowane do nagrody Gdyni i Conrada. Publikował m.in. w KINIE, Final Girls, Dwutygodniku, Małym Formacie, Miesięczniku ZNAK i Dialogu Puzyny. W teatrze, wraz z Grzegorzem Jaremką, zrealizował Przemianę (Nowy Teatr w Warszawie, 2023) i Wertera (Teatr Polski w Bydgoszczy, 2023). W sezonie 2023/24 odbywa rezydencję dramaturgiczną w warszawskim Nowym Teatrze, dla którego adaptuje na blogu polski kontent z YouTube.

Grzegorz Jaremko – reżyser teatralny, absolwent Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Zadebiutował Iwoną, księżniczką Burgunda Witolda Gombrowicza w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Zrealizował w TR Warszawa przedstawienie Woyzeck na motywach dramatu Georga Büchnera. W Teatrze Studio w Warszawie odbyła się premiera Chromy na podstawie esejów Dereka Jarmana w jego reżyserii. W Studio wystawił również Raj. Potop, adaptację pierwszej części Trylogii klimatycznej Thomasa Köcka. W Nowym Teatrze w Warszawie wyreżyserował Przemianę według Franza Kafki. Najnowsza realizacja to Werter według J. W. Goethego w Teatrze Polskim Bydgoszczy. Jego przedstawienia prezentowane były na wielu festiwalach w Polsce i za granicą m.in. Boskiej Komedii w Krakowie, Dniach Sztuki Współczesnej w Białymstoku, Generation After. Showcase w Nowym Teatrze, Fast Forward w Staatsschauspiel w Dreźnie. Laureat Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu. Autor eksperymentalnego słuchowiska Pryzmat w ramach programu Radio Teatr Komuny Warszawa i Radia Kapitał.

Miejsce