Link do opisu wydarzenia: Spotkanie z prof. Dariuszem Filarem

Spotkanie z prof. Dariuszem Filarem

Data: 20 lutego 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Fundacja Wspólnota Gdańska

Szczegóły wydarzenia

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza Państwa na kolejną odsłonę Wydziału Spraw Fundamentalnych. W cyklu "Refleksje nad społeczeństwem i prawem" Magda Krzyżanowska-Mierzewska i gość Dariusz Filar, porozmawiają o książce pt. "Szklanki żydowskiej krwi".

Dariusz Filar jest rodowitym gdynianinem. Ekonomista z wykształcenia, specjalizujący się w makroekonomii, przez wiele lat był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1999 zajmował stanowisko głównego ekonomisty Banku Pekao. Wchodził w skład Europejskiej Rady Ekonomistów. Od 2000 był komentatorem ekonomicznym Rzeczypospolitej. W latach 2004 – 2010 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Autor licznych publikacji o tematyce gospodarczej. Ostatnio opublikował Między zieloną wyspą a dryfującą krą. Gospodarka Polski w latach 2007–2015;  Na błędnym kursie. Polityka i gospodarka Polski w latach 2015-2020;  Na mieliźnie. Gospodarka Polski w latach 2020 – 2022 (z polityką w tle).

Pisarz. Autor m.in. „We własnej skórze” (1982), „Pies wyścigowy” (1984), ”Dotyk” (1989), „Jeszcze jedna podróż Guliwera” (2014), „Drugie wejrzenie” (2015). W 2021 za książkę „Szklanki żydowskiej krwi” (I wydanie) był nominowany do Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od morza. Czy ta ostatnia książka, wydana po raz drugi w 2023 r., to po prostu historia rodzinna na tle dziejów Polski i Europy? Czy raczej opowieść o skomplikowanym odkrywaniu tego, kim są i byli nasi bliscy? Opowieść o mizerii życia w PRL czy raczej gorąca namowa do dokonywania radykalnych wyborów?  Czy też po prostu romans? Jeżeli zaś romans – co oznacza to określenie w dzisiejszych sceptycznych wobec miłości czasach?

Magda Krzyżanowska–Mierzewska, radczyni prawna. W latach 1993-2018 prawniczka w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W latach 2012-2018 przewodnicząca Panelu ds. Praw Człowieka w misji Unii Europejskiej w Kosowie. Autorka licznych publikacji o orzecznictwie Trybunału, ochronie praw człowieka i wymiarze sprawiedliwości. Współautorka (wraz z Jerzym Krzyżanowskim) rodzinnej opowieści biograficznej „Według ojca, według córki” wyróżnionej Nagrodą Historyczną tygodnika „Polityka” (Warszawa 2010). Współautorka (wraz z Aldoną Wiśniewską) rozmowy z Olgą Krzyżanowską „Olga, córka Wilka”.

Organizatorem spotkań jest Fundacja Wspólnota Gdańska i prowadzony przez nią Oliwski Ratusz Kultury.

Obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy

Miejsce