Link do opisu wydarzenia: Spotkanie z Piotrem Tarczyńskim

Spotkanie z Piotrem Tarczyńskim

Data: 1 grudnia 2023 r.
Godzina: 18:30
Miejsce: American Corner Gdańsk Targ Rakowy 5/6, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza na spotkanie z Piotrem Tarczyńskim - podcasterem ("Podcast amerykański") i autorem książki "Rozkład. O niedemokracji w Ameryce". Bezpośrednio przed spotkaniem o godz. 16:30 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego "Całe to piękno i krew", którego temat - fala uzależnień od leków opioidowych w USA – również będzie tematem rozmowy.

„Podkast amerykański” Piotra Tarczyńskiego i Łukasza Pawłowskiego parę dni temu otrzymał prestiżową Nagrodę Radia ZET im. Woyciechowskiego. Jego książkę polecają m.in. Jakub Żulczyk i Agnieszka Lichnerowicz.

O książce:
Dlaczego w Stanach Zjednoczonych wybory często wygrywają ci, którzy mają mniejsze poparcie? Tak jak Donald Trump, który został prezydentem, choć zdobył o 3 miliony głosów mniej niż Hillary Clinton. Jak to możliwe, że głosy z Kalifornii i Teksasu mają mniejszą wagę niż głosy z Wyoming i Alaski? Na czym polega amerykańska wersja liberum veto, czyli filibuster?

Piotr Tarczyński, amerykanista, współautor zyskującego coraz większą popularność „Podkastu amerykańskiego”, w przystępny i błyskotliwy sposób wyjaśnia, dlaczego „najwspanialsza demokracja świata” coraz częściej okazuje się jedynie fasadą. I dlaczego radykalizująca się partia konserwatywna oddala Amerykę od demokracji i kieruje ją w stronę bratobójczej wojny. Atak na Kapitol i zanegowanie legalnych wyników wyborów mogą okazać się dopiero początkiem.
Stany Zjednoczone wielokrotnie wymyślały się na nowo. O tym też jest ta książka. Może czas na nowe otwarcie?

O filmie:
Całe to piękno i krew” (reż. Laura Poitras). Film dokumentalny przedstawiający życie fotografki i aktywistki Nan Goldin i jej walkę z koncernem farmaceutycznym. Istotnym wątkiem jest tutaj problem masowego uzależnienia Amerykanów od leku OxyContin. Film otrzymał wiele międzynarodowych nagród.

Rozmowę poprowadzi Joanna Borowik-Hołubowicz.

Miejsce