„Podkast amerykański” Piotra Tarczyńskiego i Łukasza Pawłowskiego parę dni temu otrzymał prestiżową Nagrodę Radia ZET im. Woyciechowskiego. Jego książkę polecają m.in. Jakub Żulczyk i Agnieszka Lichnerowicz.
O książce:
Dlaczego w Stanach Zjednoczonych wybory często wygrywają ci, którzy mają mniejsze poparcie? Tak jak Donald Trump, który został prezydentem, choć zdobył o 3 miliony głosów mniej niż Hillary Clinton. Jak to możliwe, że głosy z Kalifornii i Teksasu mają mniejszą wagę niż głosy z Wyoming i Alaski? Na czym polega amerykańska wersja liberum veto, czyli filibuster?
Piotr Tarczyński, amerykanista, współautor zyskującego coraz większą popularność „Podkastu amerykańskiego”, w przystępny i błyskotliwy sposób wyjaśnia, dlaczego „najwspanialsza demokracja świata” coraz częściej okazuje się jedynie fasadą. I dlaczego radykalizująca się partia konserwatywna oddala Amerykę od demokracji i kieruje ją w stronę bratobójczej wojny. Atak na Kapitol i zanegowanie legalnych wyników wyborów mogą okazać się dopiero początkiem.
Stany Zjednoczone wielokrotnie wymyślały się na nowo. O tym też jest ta książka. Może czas na nowe otwarcie?
O filmie:
Całe to piękno i krew” (reż. Laura Poitras). Film dokumentalny przedstawiający życie fotografki i aktywistki Nan Goldin i jej walkę z koncernem farmaceutycznym. Istotnym wątkiem jest tutaj problem masowego uzależnienia Amerykanów od leku OxyContin. Film otrzymał wiele międzynarodowych nagród.
Rozmowę poprowadzi Joanna Borowik-Hołubowicz.