Link do opisu wydarzenia: Społeczne Spacery Dźwiękowe

Społeczne Spacery Dźwiękowe

Data: 31 maja 2025 r.
Godzina: 11:00
Miejsce: Start: przy wejściu do Galerii Bałtyckiej od strony ul. Grunwaldzkiej
Wstęp: wolny
Organizator: Fundacja Audionomia

Szczegóły wydarzenia

Jak dziś brzmi Gdańsk, a jak brzmiał kiedyś?
Na ile dźwiękowe dziedzictwo jest postrzegane jako ważny element historii miejsca i kultury? Oglądamy mapy, zdjęcia i filmy, a jak często słuchamy najbliższego otoczenia? Projekt jest zaproszeniem do aktywnego uczestnictwa i poznawania gdańskiej audiosfery.

Prowadzący spacery reprezentują różne środowiska, praktyki i doświadczenia. Spacery odbędą się w dwóch odsłonach: wiosenno- letniej oraz jesiennej. Społeczne Spacery Dźwiękowe to najnowszy projekt Fundacji Audionomia. Jego kuratorami są: Magda Świerczyńska-Dolot - reportażystka, prezeska Fundacji oraz Marcin Dymiter - muzyk, kompozytor, twórca nagrań terenowych.

Drugi spacer: 31 maja 2025
godz. 11.00
start: przy wejściu do Galerii Bałtyckiej od strony ul. Grunwaldzkiej

Drugie spotkanie w cyklu „Społeczne spacery dźwiękowe” poświęcimy wspólnemu odkrywaniu dźwiękowości architektury. Przeanalizujemy różne jej ujęcia: architekturę placu, kanału, tunelu, galerii handlowej. Wsłuchamy w przestrzenie rozlewające się, pozbawione wyraźnych krawędzi, z nich przejdziemy do wnętrza, do brzucha architektonicznej bryły, by znów wyjść - i tak dalej, w pulsującym, miejskim rytmie Wrzeszcza. Ważna dla nas będzie struktura publicznego i prywatnego, która nie zawsze definiuje się przez kategorie wnętrza i zewnętrza. Odczuwamy ją, kiedy w nie-do-końca-już-publicznych, wąskich przesmykach między kamienicami przygaszamy własną obecność, milkniemy. Przyjmiemy tę relację za jeden z filtrów do słuchania tutejszej miejskości.

Trasę ukształtuje nam nurt Strzyży. Co prawda, zabudowa Wrzeszcza częściowo ukryła jej bieg, ale nanizały się nań istotne z perspektywy życia dzielnicy punkty i węzły. Strzyża płynie - a nas poprowadzi - przez gęsty fragment miasta, gdzie wchodzi w bliską relację z architekturą. Pokaże nam sposoby współistnienia, które w tkance współczesnej występują coraz rzadziej lub wręcz wcale. Nie będziemy oceniać, a zamiast tego niespiesznym tempem, przymykając niekiedy powieki, wsłuchamy się w brzmienie formowane architekturą.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

 

Miejsce