Link do opisu wydarzenia: Solidarni z Ukrainą: Węzły zwycięstwa - wspólne tkanie

SOLIDARNI Z UKRAINĄ 10 rocznica napaści Rosji na Ukrainę i 2 rocznica pełnoskalowej wojny: Węzły zwycięstwa - wspólne tkanie

Data: 24 lutego 2024 r.
Godzina: 10:30 - 16:00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności Plac Solidarności 1, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Inicjatywa Węzły Zwycięstwa, miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności

Szczegóły wydarzenia

Mija 10 lat od napaści Rosji na Ukrainę oraz dwa lata od pełnowymiarowej wojny. W rocznicę agresji chcemy razem zademonstrować solidarność wobec Ukrainy, wyrazić nadzieję na pokój i podjąć rozmowę o przyszłości. Jakie wyzwania stoją dziś i jutro przed Europą i światem? – zapraszamy do debaty.
baner: na niebieskim tle żółty napis ukraina

Atak Rosji Putina na Ukrainę nad ranem 24 lutego 2022 roku dowiódł, że obywatelskie rewolucje lat 1989–1991 jeszcze nie osiągnęły swojego ostatecznego celu: budowy pokojowego europejskiego ładu opartego na współpracy demokratycznych, niepodległych narodów w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Wojna w Ukrainie skupiła uwagę zachodniej opinii publicznej na losie Europy Wschodniej. Większość Europejczyków zaczyna rozumieć, iż na wschodzie kontynentu rozstrzyga się także przyszłość wspólnoty demokratycznej.

Program obchodów uwzględnia trzy daty, istotne w kontekście trwającej od dekady wojny:
20/02/2014 – oficjalny początek specoperacji rosyjskiej, jeszcze w trakcie Euromajdanu w Kijowie, przed ucieczką prezydenta Wiktora Janukowycza
26/02/2014 – dzień krymskiego oporu wobec rosyjskiej okupacji Krymu
24/02/2022 – pełnowymiarowa agresja Rosji wobec Ukrainy, początek pełnoskalowej wojny w Europie.

Węzły zwycięstwa | wspólne tkanie
24/02/2024 sobota
10.00–16.00
/ ECS, sala wielofunkcyjna
Od kilkunastu miesięcy w Gdańsku wspólnota ukraińska spotyka się, aby ręcznie wyplatać siatki maskujące dla ukraińskich żołnierzy. Co weekend całe rodziny przez ich oka przetykają skrawki tkanin, tworząc niezbędny na froncie materiał. W drugą rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny w Europie spotkajmy się w ECS przy wspólnym tworzeniu siatki. Do dzieła, każda para rąk się przyda!
 

Miejsce