Link do opisu wydarzenia: Scena muzyki polskiej

Scena muzyki polskiej - Gański, Komendarek-Tymendorf

Data: 25 maja 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Polska Filharmonia Bałtycka ul. Ołowianka 1, Gdańsk
Wstęp: Bilety 16 - 32 zł
Organizator: Polska Filharmonia Bałtycka

Szczegóły wydarzenia

Maciej Gański – fortepian
Krzysztof Komendarek-Tymendorf – altówka

Program:
Henryk Szopowicz – 3 Mazurki na altówkę i fortepian (oprac. M. Szaleski)
Mieczysław Karłowicz – Serenada na altówkę i fortepian (oprac. J. Kosmala)
Jan Astriab – Sonata na altówkę i fortepian (oprac. A. Murawski)
Piotr Maszyński – Romans na altówkę i fortepian (oprac. M. Szaleski)
Zygmunt Stojowski – Fantazja na altówkę i fortepian (oprac. B. Hubisz-Sielska)
Jan Michał Wieczorek – Scherzo na altówkę i fortepian (oprac. T. Gonet)
Stefan Bolesław Poradowski – Siciliana na altówkę i fortepian
Mieczysław Wajnberg – Sonata na altówkę i fortepian op. 28
Witold Lutosławski – Lullaby na altówkę i fortepian (ar. K. Komendarek-Tymendorf)
Emil Młynarski – Mazur na altówkę i fortepian (ar. T. Gonet)

Czas trwania koncertu: ok. 70’

Maciej Gański - Pianista urodzony w Gdańsku, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej i prof. Tadeusza Samerka. W sztuce akompaniamentu kształcił się pod kierunkiem prof. Jana Kuleszy. Jest również absolwentem prestiżowych studiów podyplomowych Solistklasse w Danish National Academy of Music w klasie prof. Christiny Bjørkøe. Na gdańskiej uczelni uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych. Od września 2020 roku Dziekan Wydziału Instrumentalnego w swojej Alma Mater. Umiejętności doskonalił, współpracując z tak wybitnymi osobowościami świata muzycznego, jak m.in.: Philippe Entremont, Eugen Indjic, Andrzej Jasiński, Lee Kum-Sing, Wiera Nosina, Ewa Pobłocka czy Bernard Ringeissen.
Jest laureatem ponad dwudziestu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku (USA), Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe Scholarship Award w Aarhus (Dania) czy VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Vila de Capdepera na Majorce (Hiszpania). Otrzymał liczne prestiżowe stypendia polskie i zagraniczne. Za swoją działalność artystyczną otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.
Artysta jest też uznanym pedagogiem. Od 2009 roku prowadzi działalność dydaktyczno-naukową w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Gdańsku – obecnie na stanowisku adiunkta. Prowadził wiele kursów mistrzowskich oraz wykładów w zagranicznych uczelniach muzycznych i ośrodkach kulturalnych, m.in. w Pekinie, Kantonie, Chongqing, Wuhan, Wenzhou, Xuzhou, Hefei, Odense, Avellino. Jest ponadto jurorem na międzynarodowych konkursach pianistycznych.

Miejsce