Link do opisu wydarzenia: Rossini: Petite messe solennelle

Rossini: Petite messe solennelle

Data: 18 maja 2024 r.
Godzina: 20:30
Miejsce: Archikatedra Oliwska ul. bpa E. Nowickiego 3, Gdańsk
Organizator: Polski Chór Kameralny
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

W sobotę, 18 maja Polski Chór Kameralny zaprasza do Archikatedry Oliwskiej na wyjątkowe wydarzenie artystyczne. Pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, wraz z czwórką znakomitych solistów, z towarzyszeniem historycznych fortepianów i fisharmonii, zespół wykona Petite messe solennelle Gioacchino Rossiniego.

Dla uczczenia okrągłej rocznicy zdobycia Klasztoru Benedyktynów na wzgórzu Monte Cassino Profesor Jan Łukaszewski wybrał jedno z najoryginalniejszych i najbardziej interesujących dzieł religijnych wszechczasów. 160 lat pod premierze „Małej mszy uroczystej” i dokładnie w 80. rocznicę zwycięskiej bitwy ten wspólny polsko-włoski projekt muzyczny jest hołdem dla heroicznej walki polskich żołnierzy pod wodzą generała Władysława Andersa. Zwycięstwo Polaków przełamało niemiecką linię obrony i otworzyło Aliantom drogę do wyzwolenia Rzymu. Symboliczny wydźwięk polsko-włoskiej produkcji, zaplanowanej na 18 maja 2024, podkreśli patronat honorowy Ambasadora Włoch w Polsce i Ambasador Polski we Włoszech - córki generała Andersa.

Gdańskie wykonanie będzie odwzorowywać oryginalny, premierowy skład: na 4 głosy z towarzyszeniem dwóch historycznych fortepianów z połowy XIX wieku, fisharmonii i chóru mieszanego. Udział włoskich i polskich wykonawców z bogatym dorobkiem pod kierunkiem maestro Jana Łukaszewskiego gwarantuje najwyższy poziom artystyczny. W koncercie wezmą udział fortepiany Pleyel 1842 r. i Erard 1842 r. z pracowni pianin i fortepianów w Słupnie prowadzonej przez Andrzeja Włodarczyka.

Wykonawcy:
Valentina Coladonato SOPRAN
Federica Carnevale ALT
Andrzej Lampert TENOR
Adam Krużel BAS
Monika Plachta, Magdalena Żak de Carvalho FORTEPIAN
Ryoko Morooka FISHARMONIA
Polski Chór Kameralny
Jan Łukaszewski DYRYGENT

Miejsce