Link do opisu wydarzenia: Rajd rowerowy "Śladami Mennonitów - Domy podcieniowe na Żuławach Gdańskich"

Rajd rowerowy "Śladami Mennonitów - Domy podcieniowe na Żuławach Gdańskich"

Data: 29 czerwca 2024 r.
Godzina: 10:00
Miejsce: Start przy Domu Sąsiedzkim MAM w Gdańsku-Lipcach przy Trakcie Św. Wojciecha 297, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Koło Przewodników PTTK im. Franciszka Mamuszki wraz z Gdańską Fundacją Integracji Społecznej oraz Domem Sąsiedzkim MAM- Miejsce Aktywnego Mieszkańca

Szczegóły wydarzenia

Koło Przewodników PTTK im. Franciszka Mamuszki wraz z Gdańską Fundacją Integracji Społecznej oraz Domem Sąsiedzkim MAM- Miejsce Aktywnego Mieszkańca zapraszają na cykl bezpłatnych wydarzeń w ramach projektu „Zakamarki gdańskich przedmieść”.

Trasa rajdu obejmuje 36-kilometrowy przejazd rowerem, przez malownicze wsie i miejscowości położone na Żuławach, które ok. 300 lat temu zamieszkiwane były przez Mennonitów. Ich społeczność znana była z pacyfistycznych idei, silnych społecznych więzi, wzajemnej troski o siebie.

Mennonici w Polsce byli podziwiani za pracowitość, kunszt osuszania bagien i za talenty inżynierskie. Słynęli z budowy drewnianych wiatraków oraz wsi nawiązujących do holenderskich krajobrazów. Najbardziej charakterystycznymi budowlami były domy podcieniowe. Wyróżniały się unikatowym kształtem i bogatą ornamentyką. Dziś domy podcieniowe na Żuławach to rzadkość. Na trasie rajdu postaramy się je wspólnie odnaleźć, zaś ja przybliżę ich historię, opowiem ciekawostki na temat budowli i ludzi którzy je tworzyli i zamieszkiwali.

Przewidywany czas przejazdu to 2 godziny, średnia prędkość to 18 km/h - czyli tempo spacerowe, niezbyt szybkie, w sam raz dla każdego. To nie wyścig ani Tour de Pologne. Jedziemy dla przyjemności własnej oraz naszych współtowarzyszy.

Impreza odbywa się w ruchu otwartym, co oznacza, że wszyscy uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania przepisów dotyczących ruchu drogowego.

Więcej informaci w wydarzeniu na Facebooku

 

 

Miejsce