Link do opisu wydarzenia: Promocja najnowszej książki prof. Januszajtisa

Promocja książki prof. Andrzeja Januszajtisa "Nec temere, nec timide. Z dziejów gdańskiej samorządności"

Data: 21 czerwca 2024 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: Ratusz Głównego Miasta ul. Długa 46/47, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Muzeum Gdańska

Szczegóły wydarzenia

W piątek, 21 czerwca, o godz. 17.00 w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się promocja książki prof. Andrzeja Januszjatisa poruszająca zagadnienie historii gdańskiej samorządności. „Nec temere. Nec timide” to licząca 251 stron publikacja, która zabiera czytelnika w czasy średniowiecza i nowożytności, aż po drugi rozbiór Rzeczpospolitej w 1793 roku. Do dystrybucji w cenie 40 złotych przeznaczono 140 egzemplarzy.

Publikacja wydana sumptem Stowarzyszenia Rajców Gdańskich w przystępny sposób omawia dzieje gdańskich władz samorządowych w średniowieczu i nowożytności, kiedy Gdańsk był jednym z najważniejszych miast w Europie. Do pracy dołączono w formie aneksu tłumaczenia 56 przysiąg składanych przez gdańszczan w okresie XIV-XVIII wieku. Są to kolejno przysięgi obywatelskie (4), hołdownicze (22), władz miejskich (21) oraz sądowe (9). Większość z nich została po raz pierwszy przetłumaczona na język polski.

Autorem publikacji jest prof. Andrzej Januszajtis, fizyk, znawca i popularyzator historii Gdańska, który wydał 32 książki i ponad tysiąc artykułów o dziejach Gdańska. Książkę będzie można zakupić przed rozpoczęciem wydarzenia i podczas (do godz. 18.00), w kasie w Ratuszu Głównego Miasta. Łącznie będzie dostępnych 140 egzemplarzy.

Miejsce