Link do opisu wydarzenia: Premiera: Charlie zmienia się w kurczaka

"Charlie zmienia się w kurczaka" ‒ światowa prapremiera bestsellerowej powieści Sama Copelanda

Data: 1 czerwca 2024 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: Miejski Teatr Miniatura Aleja Grunwaldzka 16, Gdańsk
Wstęp: Bilety na spektakl w cenie 35 zł normalny, 30 zł ulgowy
Organizator: Miejski Teatr Miniatura

Szczegóły wydarzenia

Jak byście zareagowali, gdybyście zaczęli niespodziewanie zmieniać się w zwierzęta? W takiej sytuacji znalazł się Charlie, bohater spektaklu, który przygotowuje na Dzień Dziecka Teatr Miniatura. Będzie to pierwsze przedstawienie na podstawie przetłumaczonej na 26 języków powieści.

Autorem książki, na podstawie której powstaje spektakl, jest brytyjski agent literacki, wydawca i autor Sam Copeland. Seria o Charliem, którą w Polsce wydało wydawnictwo Media Rodzina, jest jego debiutem i składa się z trzech książek „Charlie zmienia się w kurczaka”, „Charlie zmienia się w T-Rexa” i „Charlie zmienia się w mamuta”.

– Książka Sama Copelanda jest pełna dowcipu i abstrakcyjnego humoru, ma bardzo ciekawe i wyraziste postacie, ale niesie też mądre treści, dotyka problemów ważnych nie tylko dla dzieci. Przywiązałem się do głównego bohatera od pierwszego momentu, a nawet trochę się z nim utożsamiam – opowiada reżyser Robert Drobniuch. – Ta powieść ma duży potencjał teatralny, zwłaszcza dla teatru lalek. Mam nadzieję, że szalone przygody Charliego pokazane na scenie będą dla odbiorców frajdą, ale też, że widzowie wyniosą z tej historii coś wartościowego iwspierającego.

Charlie ma 9 lat i kiedy się stresuje, niepokoi lub boi, zmienia się nieoczekiwanie w różne zwierzęta. Do tego nigdy nie jest w stanie przewidzieć, w co się zmieni – czy to będzie gołąb, pchła czy nosorożec, co powoduje wyjątkowo zabawne sytuacje. Całe szczęście ma w szkole dobrych przyjaciół, którzy pomagają mu zrozumieć tę osobliwą przypadłość i szukać sposobu na jej opanowanie. Ma też swojego antagonistę – Dylana, który zrobi wszystko, żeby Charliego ośmieszyć przed całą szkołą.

- Premiera o Charliem jest już zapowiedzią nowego sezonu pod hasłem #chłopaki – chcemy się przyjrzeć, jak to jest być chłopakiem w obecnych czasach. Zmienia się podejście do tradycyjnych ról, zarówno wobec dziewczynek, jak i chłopców rzeczywistość stawia nowe wymagania, które często są niejasne i sprzeczne. Z mediów docierają do nas komunikaty o słabym stanie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Co możemy zrobić w tej sprawie? Czego potrzebują teraz chłopcy, żeby dobrze funkcjonować w społeczeństwie, radzić sobie w życiu i relacjach? – zastanawia się Agnieszka Kochanowska.

Przy spektaklu pracuje duże grono znakomitych artystów z reżyserem Robertem Drobniuchem na czele, znanym z ciekawych poszukiwań teatralnych. Kostiumy projektuje kolektyw artystyczny Grupa Mixer, który działa w przestrzeniach sztuki, mody i teatru od 2002 roku i ma na swoim koncie prace do ponad stu spektakli w całej Polsce, wielokrotnie nagradzane. Za scenografię i wideo jest odpowiedzialny multimedialny duet artystyczny Magdalena Łazarczyk – absolwentka fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – i Łukasz Sosiński, absolwent Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Muzykę komponuje muzyk, multiinstrumentalista Piotr Kurek, poza świetnymi płytami solowymi i w kolaboracjach znany ze swoich kompozycji dla teatru i filmu, współpracował m.in. z Lubelskim Teatrem Tańca, warszawskim Teatrem Rozmaitości i krakowskim Teatrem Starym.

Premiera odbędzie się 1 czerwca o godz. 17.00, a spektakl będzie można oglądać do 15 czerwca. W piątek 14 czerwca o 17.00 pedagodzy teatru Monika Tomczyk i Adam Gibki poprowadzą bezpłatne warsztaty inspirowane spektaklem pod hasłem #czułość – poszukiwana, poszukiwania. Zapisywać można się na maila warsztaty@teatrminiatura.pl.

Bilety na spektakl w cenie 35 zł normalny, 30 zł ulgowy, do nabycia online . Bilety na premierę można kupić na tydzień przed premierą. Rezerwacja i sprzedaż: 58 341 94 83, 601 628 377, bilety@teatrminiatura.pl.

Charlie zmienia się w kurczaka
na podstawie powieści Sama Copelanda
tłumaczenie: Maciej Potulny (Media Rodzina)
adaptacja: Anna Andraka
reżyseria: Robert Drobniuch
muzyka: Piotr Kurek
scenografia: Magdalena Łazarczyk, Łukasz Sosiński
kostiumy: Grupa Mixer
światła: Prot Jarnuszkiewicz
multimedia/wizualizacje: Łukasz Sosiński
obsada:
Charlie | Kamil Marek Kowalski
Autor | Jakub Ehrlich
Flora | Magdalena Żulińska
Piącha | Piotr Kłudka
Wogan | Dariusz Czarniecki/Krzysztof Kozak
Dylan | Krystian Wieczyński
Pani Wynd, Pani Fyre | Edyta Janusz-Ehrlich
Inspicjent, Gołąb, Przewodniczący Miau | Wioleta Karpowicz

Dla widzów 6+
Spektakl w ramach sezonu pod hasłem #czułość

Miejsce