Link do opisu wydarzenia: Pokaz filmu "Instagramowa rodzina"

Pokaz filmu "Instagramowa rodzina"

Data: 29 marca 2023 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej Długi Targ 39/40, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Szczegóły wydarzenia

Pokaz filmu "Instagramowa rodzina", który odbędzie się 29 marca o godz. 18.00 w IKM w ramach cyklu "Między nami", jest pretekstem do rozmowy o młodej i niezwykle wpływowej grupie internetowych twórców pokazujących wszystkim zainteresowanym swoje życie prywatne, przyzwyczajenia, kupowane produkty. Jaka jest ich rola we współczesnym świecie? Jakie pragnienia realizują swoimi działaniami? Na jakie potrzeby odbiorców odpowiadają? Po projekcji filmu porozmawiają o tym Dorota Dot Okulicz, psycholożka, podcasterka i coach mindfullness i Maria Pyrek – pedagożka teatru, edukatorka, aktywistka działająca na rzecz podnoszenia dobrostanu młodych ludzi. Wstęp wolny.

baner promujący pokaz filmu instagramowa rodzinaCzternastoletnia Leonie jest influencerką, mieszkającą z rodzicami pod Berlinem. Ma ponad milion fanów, a korporacje nieustannie wysyłają jej produkty do reklamowania na Instagramie. Matka z ojcem szybko zdają sobie sprawę z finansowego potencjału córki i zostają jej menadżerami. Chcą, aby miała lepsze życie niż oni – we wschodnim Berlinie, przed upadkiem muru. Oddają się całkowicie karierze Leo, ale życie dziewczyny złożone z reklamowanych postów, negocjacji z markami produktów, presji fanów oraz hejterów, zamienia się w wypełnione nieustającą presją więzienie.

Susanne Regina Meures, reżyserka filmu, przez cztery lata obserwuje sukces komercyjny nastolatki oraz próbujących nadążyć za nim rodziców.

Po pokazie „Instagramowej rodziny” porozmawiamy o wpływie jaki media społecznościowe mają na nasze funkcjonowanie. Na pierwszy rzut oka dają nieskończone i niezwykłe możliwości - przestrzeń do dzielenia się swoim życiem, pochłanianie doświadczeń i wejścia do domów innych ludzi. Coraz większa jest jednak świadomość negatywnych konsekwencji nadmiernego zaangażowania w media społecznościowe, wśród których znajdują się m.in. zaburzenia koncentracji czy stany depresyjne. W dyskusji wezmą udział Dorota Dot Okulicz, psycholożka, podcasterka i coach mindfullness oraz Maria Pyrek – pedagożka teatru, edukatorka, aktywistka działająca na rzecz podnoszenia dobrostanu młodych ludzi.

Dorota Dot Okulicz - psycholożka, psychoterapeutka w trakcie szkolenia, eventowiec, marketingowiec, podcasterka, mindfulness coach. Artystyczna dusza twardo stąpającą po ziemi. Soul always in motion. Po godzinach: organizuje autorski event Myśli Gonitwa, działa w fundacji Można Zwariować, tworzy podcast "FLOW your mind!" i śpiewa. Medytuje, pisze, ćwiczy jogę. Uwielbia teatr (od strony widzki i twórczyni), jazdę samochodem, bycie w ruchu i kontakcie z ludźmi, dzianie się.

Maria Pyrek - edukatorka, pedagożka teatru, aktywistka działająca na rzecz podnoszenia dobrostanu młodych ludzi. Prezeska Fundacji Fala Nowej Kultury oraz współautorka pierwszej w Polsce ciałopozytywnej w Polsce kampanii dla młodzieży SPÓJRZ NA SIEBIE. Słucha nastolatków a następnie buduje projekty, które umożliwiają im na artystyczną ekspresję, ale także (a może przede wszystkim) wzmacniają ich pewność siebie.