Link do opisu wydarzenia: PC Drama: Jeanne

PC Drama: Jeanne

Data: 22 kwietnia 2024 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: Klub Żak al. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk
Wstęp: Bilety: 20 zł - 30 zł
Organizator: Klub Żak

Szczegóły wydarzenia

Czytanie performatywne współczesnego dramatu chorwackiego z 2023 roku oraz spotkanie z jego autorką Ivaną Sajko. Nastoletnia Jeanne mieszka z rodzicami w betonowym wieżowcu z wiecznie zepsutą windą, obok zjazdu na autostradę i jeziora. Mieszkańcy budynku z zazdrością obserwują willowe osiedle z drugiej trony wody: z ogromnymi ogrodami i basenami, ze złotymi meblami w pokojach. Pewnego dnia jezioro zamarza, Jeanne postanawia przejść na jego drugą stronę, by przymieść wszystkim trochę złota.

Pod tą przypominającą bajkę opowieścią kryje się prosta metafora globalnych nierówności ekonomicznych. Jednak to nie wyczerpuje sensów dramatu chorwackiej pisarki. Imię bohaterki nie jest przypadkowe – sztuka jest radykalnie przepisaną historią Joanny d’Arc. Opowiada także o kwestii  migracji – także tej ekonomicznej; aktywizmie nastolatków, którzy nie pozostają bierni jak ich rodzice i wrzeszczcie o niemożliwej (?) rewolucji, która ma wywrócić do góry nogami niesprawiedliwy system ekonomiczny. „#Jeanne” wystawiono już w teatrze w Sztokholmie, spektakl ten zdobył Grand Prix na zeszłorocznym międzynarodowym festiwalu BITEF w Belgradzie.

Autorka sztuki Ivana Sajko jest jedną z najważniejszych postaci chorwackiego teatru – jej sztuki przetłumaczono na kilkanaście języków i grane są z powadzeniem na całym świecie. W Polsce najbardziej znanym jej tekstem pozostaje sztuka „Kobieta-bomba”, drukowana w „Dialogu” i dwukrotnie wystawiona, w Olsztynie i Koszalinie. Czytanie wyreżyseruje w Żaku Paweł Sztarbowski, dramaturg i wieloletni zastępca dyrektora ds. programowych w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Przyjazd autorki wsparł Hrvatski Centar ITI – International Theatre Institute.

 

Miejsce