Link do opisu wydarzenia: Oprowadzenie kuratorskie po wystawie 'W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku"

Oprowadzenie kuratorskie po wystawie 'W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku"

Data: 24 lutego 2024 r.
Godzina: 11:00
Miejsce: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ul. Ołowianka 9-13, Gdansk
Organizator: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

Wystawa „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku” dobiega końca! Możecie ją zwiedzić w Spichlerzach na Ołowiance jeszcze tylko do 25 lutego 2024 r. A w przeddzień zakończenia zapraszamy Was na "ostatnie zanurzenie", czyli finałowe oprowadzanie kuratorskie w towarzystwie współtwórcy ekspozycji, Wojciecha Jońskiego.

Wystawa jest unikatową w skali świata prezentacją pojazdów podwodnych, od podstaw zaprojektowanych i skonstruowanych przez Polaków. Wśród niepowtarzalnych konstrukcji znalazły się m. in. statek głębinowy "Grześ", akwaplan "Manta 2", pojazd głębinowy "Koral AT" oraz dwa holonury, czyli ciągniki dla płetwonurków. Zdecydowanymi gwiazdami kolekcji są dwa batyskafy: prototypowy "Delfin I" i jego następca "Delfin II" – obydwa zbudowane w latach 70. XX w. przez nurka i mechanika okrętowego Antoniego Dębskiego.
Wystawę wzbogacają prezentacje 3D wszystkich eksponowanych pojazdów, oryginalne rysunki konstrukcyjne akwaplanów oraz fragmenty filmu „Tajemnica U-Boota”, o udziale "Delfina II" w poszukiwaniach wraku niemieckiego okrętu podwodnego.

W sobotę 24 lutego 2024 r. o godzinie 11:00 zapraszamy na ostatnie oprowadzanie kuratorskie, podczas którego będziemy wspólnie eksplorować fascynujące fakty związane z rozwojem polskiej technologii podwodnej. Odkryjemy tajemnice konstrukcji i działania unikatowych jednostek, zgłębimy ich rolę w badaniach morskich głębin, dowiemy się również o wyzwaniach, jakie czyhały na ich konstruktorów.

Dla uczestników oprowadzania, którym dopisze szczęście, przygotowaliśmy egzemplarze katalogu wystawy.
Na oprowadzanie nie musicie się zapisywać. Bilety wstępu będą dostępne w kasie Spichlerzy na Ołowiance bezpośrednio przed wydarzeniem:
Normalny 23 zł, ulgowy 17 zł – zwiedzanie wystawy czasowej + wystawy stałej
Normalny 12 zł, ulgowy 10 zł – zwiedzanie wystawy czasowej + Galerii Morskiej (bez wystawy stałej)

Miejsce