Link do opisu wydarzenia: Mocna Kultura Show

Jarosław Jarry Jaworski zaprasza: Mocna Kultura Show „Frans Hals i tajemnica Malle Babbe”

Data: 20 czerwca 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk
Wstęp: Bilety 25 zł
Organizator: Fundacja Wspólnota Gdańska

Szczegóły wydarzenia

O sztuce wciągająco, tajemniczo i z humorem! Jarosław Jarry Jaworski zaprasza na Mocna Kultura Show - cztery spotkania z tajemnicami wielkich mistrzów. Mocna Kultura Show to półtorej godziny wartkiej, wciągającej, detektywistycznej opowieści o arcydziełach i ich twórcach. To wejście w nieznany świat znanych ludzi.

"Frans Hals i zagadka Malle Babbe"
Frans Hals, czczony przez Holendrów jako "trzeci Wieszcz" malarstwa Złotego Wieku XVII-tego, w Polsce wciąż pozostaje nieznany. Na dźwięk jego nazwiska Polacy i Polki nie podskakują z radości jak na słowo Vermee, ale to błąd!

Hals był jednym z dwóch, najwybitniejszych portrecistów XVII wieku w Holandii. Drugi to oczywiście Rembrandt. nazywany jest też siedemnastowiecznym impresjonistą. Nieprzypadkowo! Jego malarstwo wielbili czołowi impresjoniści końca XIX wieku, jak twórca "Nenufarów" Claude Monet czy Pierre Auguste Renoir. Aby je studiować i kopiować jeździli do Muzeum Miejskiego w Haarlemie - rodzinnym mieście Halsa (którego zresztą nigdy nie opuścił).

Szczególnym fanem Halsa był Vincent van Gogh spędzający długie godziny na podziwianiu obrazów swojego holenderskiego przodka. Ostatnio Rijskmuseum w Amsterdamie poświęciło Fransowi wielką wystawę monograficzną, która przewędrowała do Londynu, latem tego roku trafi do Berlina. Jednym z najważniejszych dzieł Halsa jest Malle Babbe Portret rozchełstanej, pijanej, rechoczącej Baśki Wariatki (to dosłowne tłumaczenie) jest wręcz niepokojący. I słusznie, bo Jarosław Jarry Jaworski - twórca Mocnej Kultury i psychofan Halsa - podczas długich badań "Malle Babbe" odkrył, że kryje ona pewną bolesną tajemnicę. Bolesną dla malarza, który zapisał Malle pędzlem dla przyszłych pokoleń. I zrobił to nieprzypadkowo...

Bilety, informacje o biletach: tel. 519 166 301

Miejsce