Link do opisu wydarzenia: Mistrzowie przyszłości

Mistrzowie przyszłości

Data: 29 maja 2023 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk
Wstęp: Bilety: 15 zł ulgowy (uczniowie i studenci) / 20 zł normalny
Organizator: Fundacja Wspólnota Gdańska, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

Fundacja Wspólnota Gdańska, Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zapraszają na kolejne muzyczne spotkanie z cyklu "Mistrzowie przyszłości - Młodzi muzycy w Oliwskim Ratuszu Kultury".

baner promujący koncert: Mistrzowie przyszłości

 

"Kurpiński vs Bellini" to koncert zestawiający ze sobą dzieła dwóch znakomitych kompozytorów późnego klasycyzmu/początku romantyzmu, pochodzących  z Polski i Włoch. Dzięki zaprezentowaniu szerokiego wachlarza twórczości podczas jednego wydarzenia, będziemy mieć okazję prześledzić różnice stylistyczne, podejście do tematyki oper, jak i obszary łączące obu kompozytorów tworzących w tak odległych od siebie zakątkach Europy. Pomysłodawcą programu jest wybitna śpiewaczka i pedagog - pani prof. Jadwiga Rappé, która przygotowała studentów w ramach przedmiotu Analiza wokalnych form muzycznych. W ramach zajęć, na I roku studiów magisterskich, studenci mają
okazję penetrować epokę baroku i klasycyzmu oraz pogłębiać interpretację recytatywu i arii barokowych i klasycystycznych. Na II roku eksplorują formy belcanto i muzykę współczesną. Prof. Jadwiga Rappé prowadzi też ze studentami zajęcia z liryki wokalnej / pieśni / różnych epok i o najróżniejszej tematyce. Jej programy koncertowe są niezwykle interesujące, często złożone z niezwykle rzadko wykonywanych dzieł pochodzących z bogatych, prywatnych zbiorów prof. Jadwigi Rappé.

Program wzbogacą utwory przygotowane przez uzdolnione wykonawczynie ze szkół muzycznych II st. Zaprezentują one pieśni dwóch polskich kompozytorów - Stanisława Moniuszki i Stanisława Niewiadomskiego - kontynuatorów Kurpińskiego na niwie pieśni polskiej.

Jadwiga Rappé - pomysłodawczyni koncertu. Wybitna śpiewaczka polska, której kariera obejmuje tysiące recitali, koncertów symfonicznych i przedstawień operowych w najsłynniejszych salach Europy, obu Ameryk i Azji. Artystka dysponuje repertuarem od renesansu do współczesności. Nagrała 57 płyt cd dla wytwórni krajowych i zagranicznych (m. in. Teldec, Erato, EMI,CD Accord, DUX).  Oprócz działalności solistycznej jest profesorem zwyczajnym, w latach 2000-2022 była wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Obecnie kontynuuje pracę pedagogiczną w Gdańsku. Prawie wszyscy jej absolwenci są laureatami konkursów krajowych i zagranicznych i znakomitymi śpiewakami- solistami w teatrach operowych i współpracownikami renomowanych  instytucji muzycznych. Prowadzi kursy mistrzowskie, jest jurorem konkursów wokalnych krajowych i zagranicznych.

PROWADZENIE KONCERTU:
Jerzy Szarafiński - Ukończył studia o specjalności dyrygentura chóralna w Gdańskiej Akademii Muzycznej. W 1983 roku
założył chór parafialny przy kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gdańsku Wrzeszczu, który prowadził do 1986 roku. Jednocześnie w 1984 roku przejął obowiązki dyrygenta Chóru Archikatedralnego w Gdańsku Oliwie. W 1987 roku podczas wizyty Jana Pawła II na Zaspie poprowadził połączone chóry kościelne diecezji gdańskiej i chełmińskiej - w sumie 2000 śpiewaków. Od 1988 do 2018 roku Maestro Szarafiński był kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Występował wraz z chórem w ponad 30 krajach na całym świecie, zdobywając prestiżowe Nagrody na najważniejszych festiwalach i konkursach chóralnych. Koncertował w 21 krajach - Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia, Chiny, Chorwacja, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Niemcy, Portugalia, Rosja, Szwecja, Ukraina, Węgry i Włochy. Wielokrotnie inspirował i organizował wymiany artystyczne między zespołami zagranicznymi z Düsseldorfu, Hilden, Kassel, Greven, Münster (Niemcy), EvansvilleIndiana (USA), Sopron (Węgry), Bostad (Szwecja). Współpracował z Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Koszalińską, Polską Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, czy też Cappellą Gedanensis. Za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury amatorskiej odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, uhonorowany odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Złotą Odznakę Honorową z Brylantem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, nagrodą specjalną Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Rektora Akademii Medycznej, medalem Arcybiskupa Bene Merito Dioecesi Gedanensi, medalem Wojewody Pomorskiego Sint Sua Praemia Laudi, odznaczeniem Ministra Kultury  Zasłużony dla kultury polskiej, brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2006.

Organizatorami koncertu są:
Fundacja Gdańska (Oliwski Ratusz Kultury)
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Partnerami są: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna  I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, Szkoła Muzyczna  II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu oraz Szkoła Muzyczna II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni.